İsrail, Refah’ı havadan bombaladı

İsrail ordusunun bombardımanında 4'ü çocuk en az 7 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail tankları Gazze Şeridi’nin kuzeyinde haftalar önce terk ettikleri bölgelere ilerlerken, savaş uçakları Filistinlilerin son sığınağı olarak bilinen Refah’a hava saldırıları düzenledi.

Bölgede yaşayanlardan ve sağlık çalışanlarından alınan bilgiye göre, İsrail ordusunun bombardımanında 4’ü çocuk en az 7 Filistinli hayatını kaybetti.

Görgü tanıkları da İsrail’in bombaladığı bölgede yerinden edilen çok sayıda Filistinlinin bulunduğunu, büyük bir yıkımın yaşandığını belirtti.

Bu arada Filistinli sağlık yetkilileri ve Hamas’a yakın medya, İsrail’in hava saldırısında Gazze Şeridi’nin merkezindeki Al-Maghazi mülteci kampında aralarında çocukların da bulunduğu 11 Filistinlinin öldüğünü duyurdu.

Hamas yönetimindeki İçişleri Bakanlığı ise İsrail hava saldırısının Gazze Şehri’nin Tuffah semtinde bir polis arabasına isabet etmesi sonucu yedi polis memurunun hayatını kaybettiğini aktardı.

İSRAİL TANKLARI GAZZE’NİN KUZEYİNE İLERLİYOR
Reuters bölgedeki kaynhaklardan derlediği haberinde İsrail tanklarının Beyt Hanun’a doğru ilerlediğini ve yerinden edilmiş ailelerin sığındığı bazı okulları kuşattığını aktardı.

Gazze’nin kuzeyinde yaşayan bir Filistinli, “İşgal askerleri, tankların ilerlediği okullar ve yakındaki evlerdeki tüm ailelere tahliye emri verdi. Askerler çok sayıda erkeği gözaltına aldı.” dedi.

Yaklaşık 60 bin kişinin yaşadığı Beyt Hanun, İsrail’in geçen ekim ayında Gazze’ye başlattığı kara saldırısındailk hedef aldığı bölgelerden biriydi.

Ağır bombardıman, meyve bahçeleri nedeniyle bir zamanlar ‘meyve sepeti’ olarak anılan Beyt Hanun’un kısa bir sürede büyük bölümünü moloz yığınlarından oluşan hayalet bir kasabaya dönüştürdü.

Bölge sakinler, İsrail güçlerinin çekilmesinin ardından son haftalarda Beyt Hanun ve Cebeliye’ye dönen birçok ailenin, yeni baskın nedeniyle salı günü yeniden taşınmaya başladığını bildirdi.

GAZZE’DE YERİNDEN EDİLEN FİLİSTİNLİLERİN SON SIĞINAĞI REFAH
İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana sürdürdüğü saldırıları nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. Bu Filistinlilerin çoğu, İsrail’in daha önce “güvenli bölge” olduğunu iddia ettiği Refah kentine sığındı.

Gazze Şeridi’nin en güneyinde, Mısır sınırında yer alan Refah’ın İsrail saldırılarından önce 280 bin olan nüfusu, 5 kattan fazla artarak yaklaşık 1,5 milyona ulaştı.

İsrail’in saldırılarından kaçarak, yeterli kalacak yerin bulunmadığı ve altyapının yetersiz olduğu Refah’a sığınan Filistinlilerin büyük bölümü, derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

14 BİN 500’Ü ÇOCUK, 9 BİN 560’I KADIN OLMAK ÜZERE 33 BİN 843 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ
İsrail ordusunun sık sık hava saldırıları düzenlediği Refah’a kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi’nde sığınacak yerinin kalmayacağından endişe ediliyor.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500’ü çocuk, 9 bin 560’ı kadın olmak üzere 33 bin 843 Filistinli öldürüldü, 76 bin 575 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi