Avrupa Komisyonu Kıbrıslı Türk işletmeleri desteklemek için yeni bir program başlattı

Avrupa Komisyonu ve Alman Uluslararası İşbirliği Ajansı GIZ International Services işbirliğiyle başlatılan yeni proje, Kıbrıs Türk Toplumunun özel sektörünü geliştirmeyi ve Yeşil Hat ticaretini desteklemeyi hedefliyor

Bugün Kıbrıs

Avrupa Komisyonu, Kıbrıs Türk Toplumunda özel sektörün gelişimine ve Yeşil Hat ticaretine destek olmak amacıyla, Alman Uluslararası İşbirliği Ajansı GIZ International Services ile işbirliği içerisinde yeni bir proje başlattı. Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Yardım Programı kapsamında 4 milyon Euro bütçe ile finanse edilen ve 2 yıl sürecek olan bu proje, adanın yeniden birleşmesine yönelik çabalara katkıda bulunacak.

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği’nden verilen bilgiye göre proje, Kıbrıslı Türk şirketlerin ada genelindeki ekonomiye ve AB tek pazarına entegrasyonuna odaklanacak. Öngörülen destek, Kıbrıs Türk toplumundaki üretim standartları ile Avrupa Birliği genelindeki standartlar arasındaki farkı azaltacağı da aktarılan açıklamada, işletmelerin dijitalleşme seviyesinin yükseltilmesi ve üretim süreçlerinin daha sürdürülebilir hale getirilmesi sayesinde işletmelerin rekabet edebilirliği yükseleceği kaydedildi. Ayrıca projenin, Kıbrıslı Türk şirketlerin Yeşil Hat üzerinden ticareti yapılan mal ve/veya hizmetlerinin AB standartlarına uygun olmasını sağlamaya da katkıda bulunacağına işaret edildi.

Yeni proje kapsamında KOBİ’ler ve girişimler, hibelerin yanı sıra eğitim, danışmanlık ve iş geliştirme programlarına da erişebileceği ve hibe çağrıları ve eğitim olanakları hakkında bilgiler AB Bilgi Merkezi’nin web sitesinde duyurulacağı da verilen bilgiler arasında.

Komisyonun, Kıbrıs Türk işletmelerine 2006 yılından bu yana toplamda 25 milyon Euro’dan fazla hibe desteği sağlandığı belirtilen açıklamada, yeni hibe çağrısının bu yılın yaz aylarında duyurulacağı ve yararlanıcılara proje süresi boyunca kesintisiz teknik destek sağlanacağı bildirildi.

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi