İsrail: İran’ın saldırısına karşılık vereceğiz, fazlasıyla hazırız

İsrail Savunma Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Herzl Hatevi, İsrail'in İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini ve bu karşı saldırıya "fazlasıyla hazır" olduğunu söyledi.

İran’ın pazar günü başlattığı saldırıda hafif hasar alan Nevatim Hava Üssü’nde yaptığı açıklamada Hatevi, “İsrail devletine çok sayıda füze, seyir füzesi ve insansız hava araçlarıyla yapılan bu saldırı karşılığını bulacaktır” dedi.

Hatevi ziyarette İsrailli askerlere, “Bence fazlasıyla hazırsınız ve ileride ihtiyaç duyacağımız kapasitenize fazlasıyla güveniyorum” diye konuştu.

İsrail Genelkurmay Başkanı, İran’a nasıl ve ne zaman karşılık verileceğiyle ilgili bir açıklamada bulunmadı.

ran’ın pazar gecesi İsrail’e 200’den fazla füze ve İHA’yla gerçekleştirdiği saldırıdan sonra gözler Binyamin Netanyahu yönetiminin vereceği tepkiye dönmüştü. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok NATO ülkesi Tel Aviv’e itidal çağrısı yapsa İsrail basınına yansıyan haberler karşı saldırı kararı alınabileceği yönündeydi. ABD, bir karşı saldırıya katılmayacağını ve İsrail’e destek vermeyeceğini Netanyahu’ya bildirmişti.

KATAR VE ABD’DEN ÇAĞRI
Katar Savunma Bakanı Halid el-Attiye ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İran-İsrail gerilimine ilişkin, “bölgedeki gerilimin azaltılması gerekliliği” çağrısında bulundu.

Katar Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Atiyye ve ABD’li mevkidaşı Austin telefonda görüştü.

Bölgedeki durumun ve son gelişmelerin ele alındığı görüşmede Attiye ve Austin, “tüm tarafların kendine hakim olması, sükunet ve gerilimin azaltılması gerekliliğine” dikkati çekti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi