Külliye için bir ihale daha

Erdoğan’ın talimatıyla 2 milyar 285 milyon TL harcanarak Kıbrıs'ın kuzeyine inşa edilen 'saray' için bir dev bir ihale daha düzenlendi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kuzey Kıbrıs’ta yapılan külliye için bir ihale daha düzenlendi.

Sözcü’nün haberine göre saraya ulaşım için yapılacak yolların yapımı için Türkiye Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ihaleyi KLV İnşaat kazandı. 29 Mart 2024 tarihinde imzalanan sözleşmeye göre “Lefkoşa Çevre Yolu Km:0+000 (Alayköy Kavşağı) – 4+600 Kesimi İle KKTC Cumhurbaşkanlığı, Cumhuriyet Meclisi Ve Millet Bahçesi Ulaşım Yollarının Yapım İşi” için toplam 882 milyon 997 bin lira harcanacak.

Ankara merkezli KLV İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Mehmet Kılavuz yapıyor. Bugüne kadar kamu kuruluşlarından çok sayıda alt ve üst yapı ile ulaşım projesi ihalesi alan KLV İnşaat, 1988 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor.

Bu ihale de Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapıldı.

TOKİ’NİN YAPTIRDIĞI PROJE GECİKTİ
Erdoğan 2021’deki ziyareti sırasında “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın ne doğru dürüst bir Cumhurbaşkanlığı binası veya külliyesi var veyahut da ne doğru dürüst bir parlamento binası var… Biz bunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yakıştırmıyoruz. Aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki bina, malum İngilizlere ait bir gecekondu, onu da yakıştıramıyoruz” demişti.

Ardından TOKİ tarafından ‘saray’ yapılması için çalışmalara başlandı. 7 Temmuz 2022 tarihinde yapılan 21B olarak bilinen davet usulü ihaleyi, 2 milyar 285 milyon TL teklifle Siyahkalem Mühendislik İnşaat kazandı.

İnşaat sürecinin 6 Aralık 2023’te biteceği açıklanan projede yapım çalışmaları devam ediyor. Projenin bir yıl gecikmeyle Aralık 2024’te tamamlanması bekleniyor.

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi