Zelenskiy: “Türkiye’nin arabuluculuk rolü bizim için yeterli değil”

Zelenskiy, Barış Zirvesi'nde Türkiye'nin arabuluculuk görevini yerine getirebilecek ancak arabuluculuk yapamayan ülkeler arasında "şüphesiz" yer alacağını sözlerine ekledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya Ukrayna savaşında Türkiye’nin arabulucu olmasının kendileri için “yeterli olmadığını” açıkladı.

İsviçre’de 80 ila 100 ülkenin katılacağı bir dünya barış zirvesi için tarih belirlemeye çalıştıklarını söyleyen Devlet Başkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği destek ve arabuluculuk arzusu için “minnettar olduğunu” fakat, Rusya ile “güçlü” ilişkileri bulunan Türkiye’nin “başka çıkarları” olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Rusya ile olan ekonomik ilişkilerini hatırlatan Zelenskiy, Ankara’nın Barış Zirvesi’nde arabuluculuk için tek başına yeterli olmayacağını söyledi.

Rusya’nın “adil bir barış”a zorlanabilmesi için en az 80 ila 100 ülkenin zirveye katılması gerektiğini vurgulayan Zelenskiy, davet edilecek ülke listesinin henüz hazır olmadığını da belirtti.

Barış Zirvesi için İsviçre Devlet Başkanı Viola Amherd ile birlikte birkaç gün içinde tarih belirleyeceklerini umduğunu söyleyen Ukrayna Devlet Başkanı, zirveye Rusya’nın davet edilmeyeceğini söyledi. Kremlin yönetimi ise kendilerinin katılmaması durumunda böyle bir toplantının “anlamsız” olacağını duyurdu.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi