Özersay: “Bazı siyasilerin becerdikleri tek şey yolsuzluk yapmaktır!”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin sebze ve meyve, ekmek ve et fiyatlarında uygulanabilir olmayan garip durumlar yarattığını söyleyerek, "Hükümet yönetiyor görünüp yönetemiyor, hatta yüzüne gözüne bulaştırıyor!" dedi.

Bugün Kıbrsı

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, hükümetin önce sebze ve meyve fiyatlarında daha sonra ekmek fiyatlarında şimdi de et fiyatlarında arka arkaya fiyasko ile sonuçlanan ve uygulanabilir olmayan garip durumlar yarattığını vurguladı. Özersay açıklamasında, “bazı siyasilerin becerdikleri tek şey yolsuzluk yapmaktır” diyerek böyle bir gayrimeşru hükümetten ne köy olur ne de kasaba dedi. Halkın Partisi liderinin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Hatırlayalım:
1) Önce sebze ve meyve fiyatlarını belirlemeye kalktılar, bunu “fiyatı biz belirliyoruz” şeklinde sundular, daha sonra bunun “tavsiye edilen fiyat” olduğu ortaya çıktı, birkaç hafta sonra sebze-meyvede bunun uygulamada bir işe yaramadığı görüldü! Sonuç bir fiyaskoydu!

2) Sonra ekmek fiyatını belirleyeceklerini iddia ettiler, “narh koyduk” dediler. Kısa süre sonra anlaşıldı ki fiyatı belirlerken fırıncılarla istişare etmemişlerdi, oysa yasaya göre bu üretim zincirinin tüm unsurlarının “maliyet fiyatlarını” ve uygun miktarda kar yüzdeliğini dikkate almak gerekiyordu. Ekmek fiyatında sonuç ne oldu? Kısa süre içinde bunun uygulamada bir işe yaramadığı görüldü! Sonuç bir başka fiyaskoydu!

3) Şimdi kuzu eti konusunda bir fiyat belirlendi ve narh konuldu, konuldu konulmasına da bu fiyat neye göre belirlendi? Burası sıradan bir piyasa değil ki! Kaçak et ve güneyden gidip et satın almak da dahil burası karmaşık bir piyasadır, fiyatı ve maliyetleri belirleyen unsurlar çok çeşitlidir. Yasaya göre üretim sürecindeki tüm aktörlerin maliyetlerini ve makul kar miktarlarını doğru hesaplamak zorundasınız. Kaldı ki bu yüzyılda ekonomide bunu yapmak ne kadar mümkündür? Ne kadar gerçekçidir? Üstelik bunu düzgün yapamazsanız hem belirlediğiniz fiyat yasaya aykırı olur hem de gerçekçi olmadığı için uygulanabilir olmaz! Nitekim ne oldu? Birkaç gün içinde kuzu etinde azami fiyat belirlenmesinin tamam olmadığı ve uygulamada bir işe yaramadığı görüldü! Kuzu eti piyasadan kayboldu, kasapların bir bölümü “bizi kurtarmaz” dedi eti satmamaya başladı, bir kısmı da “hizmet bedeli” ekleyerek fiyatı yükseltmek yoluna gitti. Yani sonuç yine ve yeniden bir fiyasko oldu!

Sadece son iki yılda bu gayrimeşru hükümet piyasada her defasında “fiyatı ben belirliyorum” dediğinde bu girişimler fiyasko ile sonuçlandı. Efendiler gerçek olmasa da “ucuzlattık, ezdirmedik” diyerek popülizm yapacak diye, hava atacak diye, caka satacak diye boşu boşuna gündemi meşgul ediyor, yönetiyor görünüp yönetemiyor, hatta yüzüne gözüne bulaştırıyor! Bazı siyasilerin becerdikleri tek şey yolsuzluk yapmaktır!!!

Gayrimeşru bir hükümetten ne köy olur, ne de kasaba!!!”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi