Ekinci: “Yollar taşıma kapasitesinin üzerine çıktı!”

KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası son zamanlarda ülkemizde artan motorlu araç sayısının endişe verici olduğuna dikkat çekerek, yollarımızın taşıma kapasitesinin üzerine çıktığını belirtti.

Bugün Kıbrıs

KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Doç. Dr. Abdullah Ekinci konuyla ilgili açıklamasında, artan trafik kazalarının nedenini taşıt sayısının gün geçtikçe artmasına bağladı.
Ekinci, artan araç sayısının yarattığı sorunlar daha etkili bir şekilde çözüme kavuşturulması ile ülkedeki yaşam kalitesinin de artırılabileceğini söyledi.

Ekinci konuşmasına şöyle devam etti;

“Her geçen gün artan araç sayısı yollarımıza ciddi bir yük getirmiş ve getirmeye devam etmektedir. Karayollarına çıkan taşıt sayısının artmasıyla birlikte trafik yoğunluğu artmakta ve trafik kazaları da çoğalmaktadır. Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılabilen trafik kazaları çok farklı şekillerde meydana gelebilmekte, kimi zaman bireylerin geçici veya kalıcı sakatlanmalarına ya da ölümlerine neden olabilmektedir. Trafik kazaları, toplumsal bir problem haline gelmiş durumda ve sürücülerin bilinçlendirilmesi ve trafik güvenliği önlemlerinin alınması gerekmektedir.”

Artan trafik kazalarının ekonomik ve sosyal yapı üzerinde önemli kayıplara neden olduğunu belirten Ekinci, ekonomik kayıpların zamanla telafi edilebileceğini ancak, sosyal ve toplumsal kayıpların telafisinin mümkün olmadığını kaydetti.

Ekinci, trafik kazalarının oluşma şekli ve trafikle ilgili farkındalık düzeyine bakıldığında, genel olarak trafik eğitimi konusunda çok daha ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili yapılması ve alınması gereken tüm önlemlerin hükümet tarafından ivedi bir şekilde ele alınması gerektiğini söyleyen Ekinci, daha etkin trafik politikalarının geliştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Ekinci birçok yol yapımının halen tamamlanmadığını ve aydınlatmada da ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çekti. Yol güvenliği eksik ve/veya yetersiz kalmış, bakım ve onarım bekleyen yollarımızın ivedi şekilde ele alınması gerektiğini söyleyen Ekinci, tamir edilmeyen yolların araçların daha fazla yıpranıp, arızalanmasına ve sürücülerin ani manevralar yapması ile bu durumun trafik güvenliğini önemli ölçüde etkilediğini vurguladı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi