ABD’li Müslümanlar Beyaz Saray’ın iftar davetini reddetti

Beyaz Saray'da Ramazan ayında geleneksel olarak düzenlenen iftar yemeğine çağrılan Müslüman kanaat önderleri Gazze savaşı nedeniyle daveti geri çevirdi.

Geniş katılımlı iftarın iptal edilmesi sonrası Başkan Joe Biden, yönetimindeki üst düzey Müslüman yetkililer, First Lady Jill Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve kocasıyla bazı Müslüman liderlerle bir araya geldi. Katılımın olmaması nedeniyle etkinlik düşük profilli toplantıya çevrildi.

Bazı davetliler, Biden’ın İsrail’in Gazze saldırılarına yönelik politikası nedeniyle Müslüman toplumunda yaşanan hayal kırıklığını vurgulayarak daveti geri çevirmişti.

El Cezire’ye konuşan kaynaklar başta katılmayı kabul eden bazı isimlerin Müslüman toplum üyelerinden gelen tepki üzerine bu kararlarından vazgeçtiklerini belirtti.

Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Direktör Yardımcısı Edward Ahmed Mitchell “Amerikan Müslüman toplumu, İsrail hükümetinin Gazze’deki Filistin halkını aç bırakmasına ve katletmesine olanak sağlayan Beyaz Saray’la ekmeğimizi paylaşmamızın tamamen kabul edilemez olacağını çok önceden söyledi” ifadelerini kullandı.

Geniş katılımlı iftarın iptal edilmesi sonrası Başkan Joe Biden, yönetimindeki üst düzey Müslüman yetkililer, First Lady Jill Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve kocasıyla küçük bir akşam yemeği yemeden önce Müslüman liderlerle bir araya geldi.

Beyaz Saray basın sözcüsü Karine Jean-Pierre salı günü gazetecilere verdiği demeçte, “Başkan Biden, toplum için önemli konuları tartışmak üzere Müslüman toplum liderleriyle bir toplantıya ev sahipliği yapacak” dedi ve bu liderlerin akşam yemeği yerine toplantı yapmayı tercih ettiğini açıkladı.

Katılımcılardan biri olan ve Gazze’de en az üç hafta geçiren acil servis doktoru Dr. Thaer Ahmad, CNN’e salı günkü toplantı bitmeden ayrıldığını söyledi.

Ahmad, “Topluluğuma, bu süreçte acı çeken ve öldürülen tüm insanlara saygımdan dolayı toplantıyı terk etmem gerekti” dedi.

Müslüman Amerikalı bir savunuculuk grubu olan Emgage Action, Biden’ın “İsrail’e devam eden koşulsuz askeri yardımını” gerekçe göstererek salı günkü akşam yemeğine daveti reddettiğini ve bunun “destansı boyutlarda bir insani felakete” yol açtığını söyledi.

Öte yandan Müslüman ve savaş karşıtı gruplar Beyaz Saray yakınındaki Lafayette Park’ta protesto iftarı düzenledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi