ABD, İsrail’e 18 milyar dolarlık 50 adet F-15 savaş uçağı satacak

ABD yönetiminin, İsrail'e 18 milyar dolar değerinde 50 adet F-15 savaş uçağı satışı konusunda Kongre’nin onayını almak için hazırlandığı bildirildi.

The New York Times, ABD’nin İsrail’e son yıllardaki en büyük silah satışlarından biri olacak bu anlaşmanın onaylanması için Dışişleri Bakanlığı’nın Kongre’deki iki ilgili komiteye bildirimde bulunduğunu aktardı.

Söz konusu silah anlaşması F-15 savaş uçakları dışında mühimmat, eğitim ve diğer destek ekipmanlarını da kapsiyor.

İsrail’e koşulsuz silah desteğini eleştiren Demokrat senatör ve milletvekillerinin söz konusu satışla ilgili Kongre’deki 15 günlük değerlendirme sürecinde nasıl tepki gösterecekleri merak ediliyor.

Biden yönetiminin İsrail’in Hamas’a karşı yürüttüğü saldırılar için bazı silahlarla ilgili sevkiyatı hızlandırmasına rağmen, ABD’li kaynaklara göre öngörülen yeni sevktiyat F-15’ler en az beş yıldan önce teslim edilmeyecek.

SEVKİYAT 2029’DA BAŞLAYACAK
Saatte yaklaşık 2.000 mil azami hıza sahip olan F-15 savaş uçakları, hem havadan havaya muharebe hem de yerdeki hedefleri bombalama yeteneğine sahip.

İsrail’in, halihazırda sahip olduğu F-15 savaş uçaklarını Gazze saldırılarında kullansa da, bu modelden sipariş ettiği yeni uçakları, Lübnan merkezli Hizbullah, Suriye’deki İran destekli milisler ve bizzat İran dahil olmak üzere bölgesel tehditlere ilişkin uzun vadeli endişeleri gidermek için satın almak istediği bildirildi.

New York Times, İsrail’in muhtemelen İran’ın nükleer programına yönelik olası herhangi bir saldırıda F-15’leri kullanmak isteyebileceğini aktardı.

Gazeteye konuşan ABD’li bir yetkili, İsrailli yetkililerin Washington’a yeni bir F-35 savaş uçakları siparişi vermek üzere olduğunu söyledi.

KONGRE’NİN DAHA ÖNCE ONAYLADIĞI SİLAH SEVKİYATI YOLDA
The Washington Post gazetesi geçen hafta ABD’nin Gazze’nin güneyinde yüz binlerce Filistinli sivilin hayatını tehdit edebilecek olası bir askeri saldırı konusundaki endişelerine rağmen Biden yönetiminin son günlerde milyarlarca dolarlık bomba ve savaş uçağının İsrail’e sevk edilmesine sessizce izin verdiğini yazdı.

Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine göre, İsrail’e yönelik yeni silah yardım paketinde bin 800’den fazla 2 bin kiloluk “MK84” tipi bomba ve 500 adet 500 kiloluk “MK82” tipi bomba yer alıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaklaşık 2,5 milyar dolar değerinde 25 adet F-35A tipi savaş uçağının İsrail’e sevkiyatına izin verdi.

Bunun için yapılan talep, 2008 yılında Kongre tarafından onaylandığından Dışişleri Bakanlığı’nın, Kongre üyelerine yeni bir bildirimde bulunması gerek olmadı.

Geçen hafta içinde sevkine izin verilen “MK84” ve “MK82” tipi bombaların da yıllar önce Kongre tarafından gönderilmesine onay verilmiş ancak teslimat gerçekleşmemişti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi