Türkiye I DEM Partili adaya mazbata verilmemesinin ardından birçok ilde protesto

Van'da Zeydan'ın seçilme hakkının alınmasının ardından birçok ilde protesto: 89 gözaltı.

DEM Parti’den Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Abdullah Zeydan yüzde 55 oyla seçimi kazandı. Ancak Adalet Bakanlığı’nın seçime 2 gün kala yaptığı itiraz üzerine Zeydan’ın seçilme hakkı elinden alınarak, Belediye Başkanlığı YSK tarafından AK Partili Abdullahat Arvas’a verildi.

Türkiye’de yapılan 31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti’den Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın seçilme haklarının alınmasının ardından birçok ilde protestolar düzenlendi. Van, Hakkari, Yüksekova, Siirt, Batman, Şırnak ve İzmir’de yapılan protestolarda 89 kişi gözaltına alındı. Van ve Bitlis’te 15 günlük gösteri yasağı kararı alındı.

DEM Parti’den Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Abdullah Zeydan yüzde 55 oyla seçimi kazandı. Ancak Adalet Bakanlığı’nın seçime 2 gün kala yaptığı itiraz üzerine Zeydan’ın seçilme hakkı elinden alınarak, Belediye Başkanlığı YSK tarafından AK Partili Abdullahat Arvas’a verildi.

Bu karar üzerine DEM Parti MYK başta olmak üzere çok sayıda il ve ilçe örgütü, bugün Van’da protesto düzenlenmesini kararlaştırdı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de Van’a gidilmesi için CHP heyeti görevlendirdi.

Zeydan’ın seçilme hakkının elinden alınması gece boyunca birçok il ve ilçede protesto edildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Van, Hakkari, Yüksekova, Siirt, Batman, Şırnak ve İzmir’de yapılan protestolarda 89 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Bakan Yerlikaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“2 Nisan’da izinsiz gösteri yürüyüşü yapan, bölücü terör örgütüne yönelik övücü ve destekleyici slogan atan, güvenlik güçlerine taşla saldıran ve uyarılara rağmen dağılmayıp mukavemet gösteren Van’da 26, Yüksekova’da 29, Hakkari’de 9, Siirt’te 4 Batman’da 5, Şırnak’ta 10 ve İzmir’de 6 olmak üzere toplam 89 şüpheli gözaltına alınmıştır. Güvenlik güçlerimiz, ülkemizin huzur ve güvenliği için canla başla çalışmaya devam ediyor.”

VAN VE BİTLİS’TE 15 GÜNLÜK GÖSTERİ YASAĞI
Van’da bugün yapılması planlanan protesto ve yürüyüşler öncesi Van Valiliği yasak kararı aldı. Valilik, 03-17 Nisan’da yapılacak basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasının yasaklandığını bildirdi. Valilik, protesto ve yürüyüş amacı taşıdığı “muhtemel” kişilerin kent merkezi ile ilçe giriş-çıkışlarına izin verilmemesine karar verildiğini duyururken, aynı karar Bitlis Valiliği tarafından da alındı.

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Van ili coğrafi sınırları içerisinde 03/04/2024 tarihinden geçerli 17/04/2024 tarihi de dâhil olmak üzere (15) gün süre ile; Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden yasaklanmasına karar verilmiştir”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi