Son 25 yılın en büyük depremi: Tayvan 7,4 ile sarsıldı

İlk belirlemelere göre 4 kişi öldü, 90'dan fazla kişi yaralandı.

Tayvan’da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem, kurtarma çalışmalarının yürütüldüğü merkez üssüne en yakın şehir olan Hualien’de çok sayıda binanın çökmesine neden oldu.

Adayı 25 yıl içinde vuran en güçlü sarsıntı, büyük heyelanlarla sarsılan Tayvan’ın dağlık iç kesimlerinde de hissedildi. Başkent Taipei’de çekilen görüntülerde binaların şiddetli sallantılara maruz kaldığı görüldü.

Taipei Sismoloji Merkezi müdürü Wu Chien Fu, “Sarsıntı Tayvan’ın her yerinde ve açık deniz adalarında hissedildi, son 25 yılın en güçlüsü” diye konuştu.

USGS, ilk depremden sonraki 20 dakika içinde Hualien kentinin 11 kilometre kuzeydoğusunda 12,6 kilometre derinlikte 6,4 büyüklüğünde ikinci bir sarsıntının daha kaydedildiğini duyurdu. Tayvan ve Çin kıyılarına 1 ila 3 metre yüksekliğindeki dalgaların ulaşabileceği uyarısında bulunuldu.

Ulusal İtfaiye Teşkilatı, Taroko Ulusal Parkı çevresindeki parkurda bir kişinin öldüğünü ve üç kişinin de yaralandığını söyledi. Toplamda 50’den fazla kişinin yaralandığı, bazılarının şehirdeki binalarda ve tünellerde mahsur kaldığı belirtildi.

Ölümlerin tamamının depremin merkez üssüne yakın Hualien İlçesinde meydana geldiği belirtildi.

Daha önce, deprem adada ve komşu ülkelerde tsunami uyarılarına yol açmıştı. Ada genelinde elektrik ve internet kesintileri bildirildi.

İLK BELİRLEMELERE GÖRE 4 KİŞİ ÖLDÜ, 90’DAN FAZLA KİŞİ YARALANDI
Tayvan İtfaiye Ajansı, depremin vurduğu Hualien’de 4 kişinin öldüğünü açıkladı. Hualien, Yilan, Taipei, Yeni Taipei, Keelung ve Taoyuan şehirlerinde en az 90 kişinin yaralandığı bildirildi.

Tayvan basınında yer alan haberlere göre, Hualien şehrinde çok sayıda bina hasar gördü ve yıkıldı.

Hualien’in doğu kıyısındaki Suhua Otoyolu meydana gelen çöküntüler sonucu ulaşıma kapandı, Taoyuan Uluslararası Havalimanı’nın tavanının bir kısmı çöktü.

Hualien çevresinde ve Ada’nın iç kesimlerindeki çok sayıda kara yolu çöküntüler ve kayaların devrilmesi sebebiyle ulaşıma kapandı.

Siber güvenlik ve internet gözlemcisi “NetBlocks”a göre, depremden sonra Tayvan’ın bazı bölgelerinde elektrik ve internet kesintileri yaşandı. Tayvan Elektrik Şirketi, yerel saatle 10.30 itibarıyla kesintilerin büyük bölümünün giderildiğini bildirdi.

Tayvan Yüksek Hızlı Tren Şirketi, depremde herhangi bir tren kazası veya altyapı hasarının yaşanmadığını, seferlerin denetim amacıyla geçici olarak durdurulduğunu duyurdu.

ORDU, KURTARMA ÇALIŞMALARINA DESTEK VERECEK
Tayvan lideri Tsai Ing-wen, depremin yol açtığı hasara ilişkin kaygısını dile getirirken orduya Hualien ve diğer bölgelerdeki kurtarma çalışmalarına destek olmaları talimatını verdi.

Bu yılın başında gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde Ada’nın yeni lideri seçilen Başkan Yardımcısı Lai Ching-te de depremin ardından hükümetin acil durum merkezi kurduğunu duyurarak, vatandaşlardan sakin ve dikkatli hareket etmelerini istedi.

Eylül 1999’da Tayvan’da 7,6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, 2 bin 400 kişi hayatını kaybetmiş ve 5 bin bina yıkılmıştı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi