Lefke’de “LGBTİ+ Mitler ve Gerçekler, Farkında mıyız?” tematik tartışma etkinliği yapıldı

Lefke Belediyesi ve Kuir Kıbrıs Derneği işbirliğiyle düzenlenen etkinlik, LGBTİ+ hakları ve toplumsal farkındalık üzerine yoğun bir tartışma ortamı sundu. Katılımcılar, yaygın yanlış inanışları ele alırken LGBTİ+ bireylerin yaşadığı zorlukları ve çözüm önerilerini paylaştı.

Bugün Kıbrıs

“LGBTİ+ Mitler ve Gerçekler, Farkında mıyız?” tematik tartışma etkinliği psikoloji ve sosyal hizmet alanlarından uzmanların geniş katılımıyla gerçekleşti. Lefke Belediyesi ve Kuir Kıbrıs Derneği işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte LGBTİ+’lar hakkında en yaygın yanlış inanışlar (mitler) ele alındı. Tematik tartışma etkinliğine üniversite öğrencileri ve bölgede yaşayan kişiler katılım gösterdi. Etkinlik, katılımcılara toplumsal cinsiyet hakkındaki genel fikirlerini, LGBTİ+’ların yaşadıkları zorluklarla ilgili gözlemledikleri deneyimlerini paylaşma ve görüşlerini dile getirme fırsatı sunduğundan interaktif bir alan sağladı. Tanışma aktivitesinden sonra, Kuir Kıbrıs Aktivisti, LGBTİ+ kavramlarını, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin ne anlama geldiğini açıklayarak konuya giriş yaptı. Ardından, katılımcılar yanlış inanışların neler olduğunu ve akıllarına gelen mitleri tartışmaya başladı. Bu yanlış inanışların ne kadar yaygın olduğunun altı çizilerek bunların doğrulukları detaylı şekilde tartışıldı. Katılımcılar, toplumumuzda farkındalık eksikliğinin ve bilgilenmekten çekinmenin, LGBTİ+’larla ilgili mitlere inanmanın en büyük sebeplerinden biri olduğunu vurguladı. Ayrıca, LGBTİ+’larla ilgili mitlere inanmanın toplumumuz üzerinde huzursuzluk ve ciddi olumsuz sonuçları olduğunu örneğin; toplumumuzda nefret söylemi ve nefret suçlarına varacak derecede yıkıcı etkilerinin olduğunu tartıştı. Etkinliğin sonunda, katılımcılar toplumsal farkındalığın yükseltilmesi gerekliliğini ve daha kapsayıcı bir toplumun kurulması için çözüm önerilerini dile getirdiler. Bu çerçevede, sivil toplum örgütlerinin ve yerel yönetimlerin bu çalışmalara daha fazla odaklanması gerektiğini ifade ettiler.

Kuir Kıbrıs Derneği aktivistleri ve Lefke Belediyesi sosyal aktivite birimi sorumlusu, LGBTİ+’larla dayanışma ağlarını genişletebilmek adına ortak çalışmaların devam edeceğini ve farkındalığın artırılması için bu gibi değerli etkinliklerin düzenleneceğini vurguladı. Ayrıca, etkinlik sonunda, cinsel yönelimine, cinsiyet kimliğine ve cinsiyet ifadesine dayalı ayrımcılık ve ötekileştirmeye maruz kalan kişilerin psikolojik, hukuki ve sosyal hizmet desteği için Kuir Kıbrıs Derneği’ne 0542 858 58 47 numaralı Dayanışma Hattı veya [email protected] e-posta adresi üzerinden ulaşabileceklerini belirtti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi