Besim, Gardiyanoğlu’na sordu: “Doğum kontrol haplarının sigorta kapsamında olmadığını bilmiyor musunuz?”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa milletvekili Filiz Besim bugün Meclis'te yaptığı konuşmada, İlaç ve Eczacılık Dairesi'ndeki müdür krizine dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığının “daire müdürünün eczacı olması şartını” kaldıracak düzenleme hazırladığında olduğuna dikkat çekti.

Bugün Kıbrıs

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa milletvekili Filiz Besim Meclis’te yaptığı “Sağlıkta Keyfi Uygulamalar Kabul Edilemez” konulu güncel konuşmasında, Çalışma ve Sosyal Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nun “90 yaşındaki bir hastanın reçetesine kadın doğum ilacı yazıldı” açıklamasında bulunduğunu ifade ederek, doğum kontrol ilaçlarının sigorta kapmasında olmadığını söyledi. Bakan’a yönelik, “Sayın Bakan bunu bilmiyor mu? Bu ilacı kim yazdı? Bu ilacı kim verdi? Bunun hesabı neden sorulmadı?” sorularını yönelten Besim, eczacıların davaları devam ederken bakanın bu açıklamasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

İlaç Eczacılık Dairesi müdürünün emekliliğine bir yıl kala baskılara dayanmayarak istifa ettiğini, müdür olabilecek diğer ismin de 5 yıl kala emekliliğini istediğini ifade eden Besim, Sağlık Bakanlığının “daire müdürünün eczacı olması şartını” kaldıracak düzenleme hazırladığını ve kendilerinin de buna karşı ciddi mücadele verdiklerini söyledi.

Filiz Besim, hükümetin ilaca para ayırmadığını, ihaleleri zamanında yapmadığını, ilaç takip sistemini kurmadığını ifade ederek, İlaç Eczacılık Dairesinde “kaos ve kargaşa” olduğunu kaydetti. Buraya liyakata dayalı bir atama yapılması gerektiğini kaydeden Besim, İlaç Eczacılık Dairesi’nde çalışma barışının bozulmamasını istedi.

Besim, Sağlık Bakanlığının nakil tüzüğünde yaptığı düzenlemeyle sendikaları sürecin dışında bıraktığını ifade ederek, Sağlık Bakanlığını “keyfi” uygulamalar yaptığını dile getirdi.

Filiz Besim, Mağusa Hastanesi’nde on-call nöroloji doktoru olmadığını, beyin kanaması geçiren hastanın bu nedenle Lefkoşa’ya sevk edildiğini ve şu an özel bir hastanede ölüm kalım savaşı verdiğini belirtti.

Verem vakalarıyla ilgili de konuşan Besim, “Riskli olan dirençli tüberküloz vakalarında artış var. Sağlık Bakanlığı bir türlü PPD testini almıyor” dedi.

KTAMS üyesi stenografların Meclisteki grevine de değinen Filiz Besim, doktor raporunun tavsiye olmadığını, 21 günü aşan durumlarda kurul raporu alınması gerektiğini söyledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi