İsrail Savunma Bakanı Gallant: “Hizbullah’a yönelik saldırılar artacak”

Gallant, Beyrut'tan Şam'a kadar örgütün faaliyet gösterdiği her yerde suikastler dahil çeşitli eylemlerle müdahale edecekleri tehdidinde bulundu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ülkesinin savunma pozisyonundan çıkıp Hizbullah’ı aktif olarak takip edeceğini belirtti.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ülkesinin Lübnan merkezli Hizbullah örgütüne yönelik saldırılarını artıracağı ve “kampanyayı genişleteceğini” söyledi.

İsrail’in ‘savunma modundan aktif takip moduna’ geçeceğini belirten Gallant, bir askeri karargahı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “İsrail, savunmadan (çıkıp) Hizbullah’ın peşine düşecek. Beyrut’ta, Şam’da ve daha ötede… Örgüt nerede faaliyet gösteriyorsa oralara ulaşacağız.” dedi.

Gallant, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Hizbullah komutanına (Ali Naim) yönelik bir başka başarılı suikastı yakından izlemek ve Lübnan, Suriye ve daha uzak bölgelerdeki suikast ve diğer eylemlere hazırlık amacıyla yürütülen faaliyetler hakkında genel bilgi edinmek üzere Kuzey Komutanlığı’na geldim. Nerede harekete geçmemiz gerekiyorsa orada harekete geçeceğiz. Lübnan’daki ciddi hasarın sorumlusu Hizbullah’tır ve Hizbullah grubundaki can kayıplarının sorumlusu da bizzat Hasan Nasrallah’tır. Öldürülen 320’den fazla teröristleri var. Lübnan’dan çıkacak her türlü eylemin bedelini ödeteceğiz” dedi.

Analistlere göre Bakan Gallant, bu ifadelerle, Suriye’nin Halep kentinde dün (29 Mart) düzenlenen ve 40’tan fazla kişinin hayatını kaybettiği hava saldırılarına atıfta bulundu.

Tel Aviv, cuma günkü saldırının sorumluluğunu üstlenmemiş, yorum da yapmamıştı.

Ancak Şam yönetimi, uluslararası STK’lar ve uluslararası basın, 36’sı Suriye askeri, 6’sı da Hizbullah üyesi en az 42 kişinin öldüğü Halep’teki saldırıyı İsrail’in düzenlediğini bildirmişti.

Bir önceki gün de Lübnan’ın güneyinde İsrail ordusuna ait bir insansız hava aracının (İHA) düzenlediği saldırıda Ali Naim isimli üst düzey Hizbullah komutanı öldürülmüştü.

“GAZZE’DE ÇOK ULUSLU GÜÇ OLUŞTURULMASI İÇİN İLERLEME SAĞLANDI”
Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın, Gazze’de çok uluslu güç oluşturulması konusunda ABD’de yaptığı görüşmelerde ilerleme kaydedildiği öne sürüldü.

AA’nın, İsrail’in Kanal 12 televizyonuna dayandırdığı haberinde, Gallant’ın, geçen hafta Washington’a yaptığı ziyaret sırasında, ABD’li yetkililerle, bölgenin güvenliğinden ve insani yardım girişinden sorumlu olacak çok uluslu gücün Gazze’de görevlendirilmesi konusunda müzakerelerde bulunduğu iddia edildi.

Gallant, bu görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya iletti.

ABD unsurlarını içerip içermeyeceği netlik kazanmayan çok uluslu gücün 3 Arap ülkesinden oluşacağı ifade edildi ancak bu ülkelerin adı verilmedi.

Haberde, söz konusu çok uluslu güce ilişkin başka ayrıntı yer almadı.

Amerikan haber sitesi Axios, 28 Mart’ta Gallant’ın, ABD’ye Gazze’de görevlendirilmek üzere çok uluslu güç oluşturma teklifinde bulunduğunu bildirmişti.

İsrail’in, söz konusu çok uluslu güçle, Hamas’ın savaş bittikten sonra Gazze’de yeniden kontrolü ele geçirmesine engel olmaya çalıştığı belirtiliyor.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi