Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nin sahibi Levent Uysal konuştu: “Araştırmayı biz başlattık

Türkiye’deki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin milletvekili ve Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nin sahibi Levent Uysal, “burada bir usulsüzlük var” diyerek başvuru yaptıklarını ve araştırmayı kendilerinin başlattığını söyledi.

Sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması ile anılan Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nin sahibi olarak anılan Türkiye’deki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin milletvekili Levent Uysal ilk kez konuştu.

Oda TV’den Uğur Can Biçer’in haberine göre; Levent Uysal, “Burada şöyle bir usulsüzlük var diye biz başvuru yaptık ve araştırmayı başlattık” dedi.

MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal’ın eşi Ece Uysal’ın sahibi olduğu üniversitede yolsuzluk iddiaları Türkiye’de de gündemden düşmüyor. Odatv’ye konuşan Levent Uysal, “Burada şöyle bir usulsüzlük var diye biz başvuru yaptık ve araştırmayı başlattık” dedi.

MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal yaşanan yolsuzluk olayına ilişkin, hukuki süreç devam ettiği için sessiz kaldıklarını ifade etti. Levent Uysal, “burada bir usulsüzlük var” diyerek başvuru yaptıklarını ve araştırmayı kendilerinin başlattığını söyledi.

Levent Uysal, Odatv’ye yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Şu anda hukuki işlemler devam ettiği için sonuçları bekliyoruz. Hukuk müşavirlerimiz yazılı soruları cevaplıyorlar. Yanlış bir yapı oluşmasın diye bekliyoruz. Araştırmalar devam ediyor. Allah yukarıda şahit detayları bekliyoruz. Bir şeylere zarar vermemek için sessiz kalıyoruz ama şundan emin olabilirsiniz. Burada şöyle bir usulsüzlük var diye biz başvuru yaptık ve araştırmayı başlattık. Yanlış anlaşılmamak için müdahil olmuyoruz. Hukuki süreç devam ettiği için beklememiz daha doğru olur diye düşünüyoruz.”

Soruşturmada yer alan isimler:

• Kuzey Kıbrıs Milletvekili Emrah Yeşilırmak

• Cumhurbaşkanlığı Koruma Birimi’nde görevli polis mensubu

• Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakanlık Müdürü Meray Dürüst

• TRT Kuzey Kıbrıs Temsilcisi Sefa Karahasan

• Eski Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst

• Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) mensubu Yarbay Özgür Alp,

• YÖK’ün Kuzey Kıbrıs muadili Yükseköğretim Planlama, Denetleme ve Akreditasyon Kurumu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı ve eski yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler

• YÖDAK Genel Sekreteri Derviş Refiker

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi 2016 yılında kuruldu. Diş Hekimliği, Tıp, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Sağlık Bilimleri, Eczacılık ve Veteriner Fakültesi’yle eğitim veren üniversite bünyesinde iki ayrı yüksekokul bulunuyor. 2017 yılında da üniversite Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından akredite edilerek denklik aldı. Yani bu üniversitede mezun olanların diplomaları Türkiye’de de kabul görüyor, hekimlik yapabiliyorlar.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi