Hindistan, Myanmar sınırına tel örgü çekmek için 3,7 milyar dolar harcayacak

Hindistan, "kaçakçılık ve diğer yasa dışı faaliyetleri önlemek" amacıyla komşusu Myanmar ile olan 1,610 km'lik sınırına tel örgü çekecek.

Hint hükümet üyeleri, çok rahat geçilebilen sınır hattının, Hindistan’ın Myanmar sınırında yer alan Manipur eyaletindeki gergin durumu daha da kötüleştirdiği uyarısında bulunuyor.

Konuya vakıf kaynaklara göre, hükümet gelecek on yılda tamamlanacak işleme 3,7 milyar dolar harcamayı planlıyor.

Yeni Delhi, sene başında “ulusal güvenlik” ve “kuzeydoğu bölgesinin demografik yapısını korumak” amacıyla Myanmar sınırına tel örgü çekeceğini bildirmişti.

Keza Hindistan, askeri darbe sonrası cunta tarafından yönetilen ülkeyle on yıllardır devam eden vizesiz dolaşım politikasına da son verileceğini açıklamıştı.

Adını vermek istemeyen bir Hint kaynak, mart ayı içerisinde bir hükümet komitesinin, çit için gereken maliyeti onayladığını söyledi.

Ancak bütçenin Başbakan Narendra Modi ve kabine tarafından da onaylanması gerekiyor.

Reuters’a bilgi veren kaynağa göre, üst düzey Hint yetkililerden oluşan komite ayrıca çit boyunca paralel yollar ve askeri üsleri sınıra bağlayan bin 700 km’lik besleyici yollar inşa etmeyi de kabul etti.

Kaynak, çitin ve bitişiğindeki yolun km başına yaklaşık 125 milyon rupiye mal (1,5 miolacağını, zira arazinin engebeli ve sızma ve aşınmayı önlemek için de teknoloji kullanılacağını söyledi.

Myanmar’dan, Hindistan’ın planına dair değerlendirme gelmedi.

Bununla birlikte ulusal sınır meselesi olduğu için resmi olarak açıklama yapması gerekiyor.

Myanmar’da 2021 yılında gerçekleşen askeri darbeden bu yana binlerce sivil ve yüzlerce asker, sınırın iki yakasındaki insanların etnik ve ailevi bağları paylaştığı Hindistan tarafına kaçtı.

Bu durum, toplumsal gerginliklerin Hindistan’a sıçrama riski nedeniyle Yeni Delhi’yi alarma geçirdi.

Bazı Hint hükümet üyeleri, rahat geçilebilen sınır hattının, Hindistan’ın Myanmar sınırında yer alan Manipur eyaletindeki gergin durumu daha da kötüleştirdiği uyarısında bulundu.

Manipur son bir yıldır, Myanmarlı Chin kabilesi ile aynı soydan gelen iki etnik grup arasında iç savaş benzeri bir durumla karşı karşıya.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi