TC Savunma Bakanlığı: İsrail ile hiçbir işbirliği faaliyeti bulunmamaktadır

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, İsrail ile askeri eğitim, tatbikat ve savunma sanayisi işbirliği dahil hiçbir faaliyetlerinin bulunmadığını bildirdi.

Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan Türkiye’den İsrail’e barut, patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler, mühimmat, silah ve parçaları ihraç edildiği iddialarına önce Ticaret Bakanlığından sonra MSB’den yanıt geldi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), İsrail ile askeri eğitim, tatbikat ve savunma sanayisi iş birliği dahil hiçbir faaliyetlerinin bulunmadığını bildirdi. Açıklamada, “Filistin’in her zaman yanında olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Filistinlilere zarar verecek bir faaliyet icra etmesi veya bu yönde bir faaliyetin içinde olması mümkün değildir” denildi.

Ticaret Bakanlığı da “İsrail ile silah ticareti yapıldığı”na ilişkin iddialara “Haberler manipülasyon amaçlı yapılmış olup gerçeği yansıtmamaktadır” açıklaması yapmıştı.

MSB’den yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Filistin’in her zaman yanında olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Filistinlilere zarar verecek bir faaliyet icra etmesi veya bu yönde bir faaliyetin içinde olması mümkün değildir. Bu çerçevede, Milli Savunma Bakanlığının, İsrail ile askeri eğitim, tatbikat ve savunma sanayisi işbirliği dahil hiçbir faaliyeti bulunmamaktadır.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi