Achiri’nin yasaklı göçmen ilan edilmesine tepki: “Bu engelleme, objektif gözlem yapma hakkını gasp etmektir”

Mülteci Hakları Derneği'nden yapılan açıklamada, Irkçılık Karşıtı Ağ (NAR) Emmanuel Achiri'nin adanın kuzeyine girişinin engellenmesini kınadı.

Bugün Kıbrıs

Mülteci Hakları Derneği çatısı altında faaliyet gösteren Irkçılık Karşıtı Ağ (NAR) trafından yapılan açıklamada, VOIS-Cyprus kurucularından Emmanuel Achiri’nin adanın kuzeyine girişinin engellenmesiyle ilgili yapılan açıklamada, Achiri’nin Avrupa Parlamento üyeleri ve Alman Parlamento üyesi ile Kıbrıs’ın kuzeyindeki göç yöntemlerini incelemek için adada bulunduğuna dikkat çekildi. Bu engellemenin objektif bir gözlem yapma hakkını gasp etmek olduğuna işaret edilen açıklamada, “Emmanuel’e yapılan bu tutumu kınıyor ve yanında olduğumuzu kamuoyuyla paylaşıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Mülteci Hakları Derneği çatısı altında faaliyet gösteren Irkçılık Karşıtı Ağ (NAR) olarak, 24 Mart 2024 tarihinde, Kıbrıs’ın Kuzeyine geçiş yapma girişiminde bulunan VOIS Kurucu ortağı Emmanuel Achiri’nin maruz kaldığı haksız muameleyi kınıyoruz.

Emmanuel Achiri, Kıbrıs’ın kuzeyinde sekiz yıl boyunca yaşamış, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde altı yıl boyunca asistan olarak çalışmış ve burada doktora öğrenimini tamamlamıştır. 24 Mart 2024 tarihinde geçiş noktalarındaki polisler tarafından politik sebepler gerekçe gösterilerek Emmanuel’in, evi olarak gördüğü yere girişi ‘yasaklı göçmen’ gerekçesiyle engellenmiştir. Bu tutumun kabul edilemez olduğunu belirtmek isteriz.

Emmanuel Achiri’nin yaşadığı haksız muamele, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı gösterilmediğinin bir kanıtıdır. Kendisi Avrupa Parlamento üyeleri ve Alman Parlamento üyesi ile Kıbrıs’ın kuzeyindeki göç yöntemlerini incelemek adına şu an burada bulunmaktadır ve bu engellemenin, objektif bir gözlem yapma hakkını gasp etmek olduğunu düşünüyoruz.

Emmanuel’e yapılan bu tutumu kınıyor ve yanında olduğumuzu kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi