Moskova saldırısında onlarca hayat kurtaran 15 yaşındaki çocuk: İslam Halilov

Binanın vestiyerinde çalışan Halilov, saldırı sırasında kapıları açarak insanların kaçışında rol oynadı.

Moskova’da cuma günü silahlı saldırıya uğrayan Crocus Belediye Binası’nda yarı zamanlı olarak vestiyerde çalışan 15 yaşında bir çocuk, tahliye sırasında onlarca kişinin hayatını kurtardıktan sonra viral oldu.

Kırgız bir ailenin çocuğu olan ve Moskova’da liseye giden İslam Halilov, silahlı saldırı sırasında hızla kapıları açarak ve konser salonundan kaçmaya çalışan insanlara yol göstererek ölü sayısının daha da yükselmesini önledi.

Moskva Online’a konuşan 15 yaşındaki Halilov, “Eğer harekete geçmezsem hem kendi hayatımı kaybedeceğimi hem de çevredeki birçok insanın öleceğini farkettim. Dürüst olmak gerekirse çok korkmuştum” dedi.

Saldırı anında yaşadıklarını anlatan Halilov, “Kalabalıktaydım ve açmak için kapıya doğru yöneldim. Merdiven veya asansörden gelen birinin ya bize el bombası atacağını ya da ateş edeceğini düşündüm. Tanrı’ya şükür bu olmadı” dedi.

Saldırıdan yaklaşık bir buçuk yıl önce Crocus Belediye Binası’nda çalışmaya başlayan Halilov, kendilerine acil durumlarda yapmaları gerekenler konusunda eğitim verildiğini ifade etti. 15 yaşındaki çocuk, tahliyeyi nasıl yürüteceğini bu eğitimler sayesinde bildiğini söyledi.

Rus kamu yayıncısı RT’nin çatısı altındaki Ruptly’ye de konuşan Halilov, “Kendimi bir kahraman olarak görmüyorum, bu işimi bir parçası. Yüzlerce insanın ölmesindense sadece kendin ölmen daha iyidir” dedi.

Olayın medyaya yansımasından sonra ünlü Rus rapçi Morgenshtern, Halilov’a cesareti sebebiyle bir milyon ruble hediye etti. Halilov’un koyu bir taraftarı olduğu Spartak Moskova kulübü de, futbolcularla tanışması için Halilov’u davet etti.

Rusya Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova, pazartesi günü yaptığı açıklamada Halilov ve yine konser salonunun bulunduğu binada çalışan 14 yaşındaki Artyom Donskov’a hükümetten resmi bir teşekkür mektubu verileceğini ifade etti.

Rusya Müftüler Konseyi de Halilov’a Moskova’daki Katedral Camii’nde bu cuma namazında erdem madalyası vereceklerini bildirdi.

Cuma günü kamuflaj giyen silahlı saldırganlar, Moskova’nın Krasnogorsk banliyösünde bulunan Crocus Belediye Binası’na girerek konser salonundakilere ateş açtı ve binayı yaktı. Saldırıda en az 137 kişi hayatını kaybetti. Gözaltına alınan 11 şüphelinin dördü, pazar günü tutuklandı.

Saldırıyı radikal İslamcı terör örgütü IŞİD üstlendi. IŞİD’in haber ajansı Amaq, pazar günü saldırı sırasında çekilmiş görüntüler paylaştı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi