Ünal Üstel vurguladı: “Anayasa şahsımın ve hükümetimizin pusulasıdır”

Başbakanlıktaki Ünal Üstel ülkede yürütülen sahte diploma ve yolsuzluk soruşmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında hukukun üstünlüğüne olan bağlılığını vurgulayarak adaletin yerini bulması için hükümet olarak ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Bugün Kıbrıs

Başbakanlıktaki Ünal Üstel yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde ülkede yürütülen soruşturmalarda hükümetin herhangi birini korumak ya da süreci engellemek gibi bir girişimi olmadığını söyledi. Üstel, hükümet olarak görevlerini yaparken, baskıya ihtiyaçlarının olmadığını vurgulayarak, “Tehditler ise geçerli olmaz. Çünkü ilk günden, hiçbir suç cezasız kalmayacak diyoruz. Demekle kalmıyor, söylediklerimize uygun davranıyoruz” dedi.

Hassas bir dönemden geçildiğini belirten eden Üstel, bu dönemde her kurumun, siyasi partinin ve bireyin sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Siyasi partilerin hedefinin oylarını artırıp etkin güç elde etmek olduğunu belirten Üstel, şu anda içinden geçilen dönemin, oy hesabı zamanı olmadığını iktidar, muhalefet ayırımı olmaksızın, halkın yararına verimli görüş alışverişi yapma zamanı olduğunu ifade etti.

Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) talep edilen teknik destek ekibinin 25 Mart’ta adada olacağına işaret eden Üstel, YÖDAK’la birlikte çalışmalara başlanacağını kaydetti.

Üstel’in açıklaması şöyle:

“KKTC Anayasası, kuvvetler ayırımına dayalıdır, kuvvetler ayırımına saygı herkes gibi Başbakan olarak şahsımın ve hükümetimizin de pusulasıdır, yol haritasının esasıdır. Bunun dışına çıkmamız mümkün olmadığı gibi, akıllardan da geçemez.
Polisimiz, savcılığımız, yargımız görevini yaparken öne çıkıp, sanki yol gösterici gibi pozisyon almaya hiç gerek yok. Bu tür davranışlar ilk aşamadan son aşamaya kadar yargımıza bir biçimde müdahaledir.
Hükümet olarak, birilerini korumak ya da süreci engellemek için bir girişimde bulunmamız mümkün değildir. Bizim görevimiz, adaletin yerini bulması için eksiklikler varsa tamamlamak ve adaletin yerini hızla bulmasını kolaylaştırmaktır.
Meşru olmayan diploma konusu ve devamında ortaya çıkanlar hepimizi üzse de polis, savcılık ve yargı bütününün başarılı icraatlarını görme fırsatı bakımından olumludur.
Adalet huzurunda, kimsenin ayrıcalığı olamaz.
Soruşturma ve yargı huzuruna çıkmalarda bunu yaşayarak gördük.
İlk günden başlayarak, tavrım gayet açıktır.
Yapanın yanına kalmayacak, suçlu kimse cezasını çekecek, hukuk devleti kriterlerimize eksiksiz uyularak gereken yapılacak.
Bu bizler açısından yeni bir durum değildir. Ulusal Birlik Partisi, KKTC’nin temelinde en büyük harca sahip partidir. KKTC’nin itibarının hukuk üstünlüğüyle korunup, geliştirilebileceğini çok iyi biliyoruz. Kimsenin bize bu konularda hatırlatma yapıp, ders vermeye kalkmasına hiç gerek yoktur.
Aynı anlayış hükümetimiz için de geçerlidir.
Çok hassas bir dönemden geçtiğimizi kimse inkar edemez. Ancak hassas dönemler KKTC’de kurumların, siyasi partilerin, bireylerin sınav dönemleridir. Herkes ve de her kurumsal yapı sorumluluk bilinciyle hareket etmelidir.
Siyasi partilerin hedefi, oylarını artırıp, parlamentoda etkin güç, ötesinde hükümette olmaktır. Fırsatlar bu amaçla da değerlendirilebilir. Şimdi içinden geçtiğimiz bu dönem, bir anlamda şiddetli bir deprem gibidir. Bu günler oy hesabı zamanı değil, iktidar, muhalefet ayırımı olmaksızın, halkımızın yararına birlikte verimli görüş alışverişi içinde olma zamanıdır.
Hükümet olarak görevimizi yaparken, baskıya ihtiyacımız yoktur. Tehditler ise geçerli olmaz. Çünkü ilk günden, hiçbir suç cezasız kalmayacak diyoruz. Demekle kalmıyor, söylediklerimize uygun davranıyoruz.
Başbakan olarak açık açık bir kez daha belirteyim… En son sahte diploma ortaya çıkana kadar, her türlü desteği vereceğiz. Bu amaçla YÖK’den talep edip, alma aşamasına geldiğimiz teknik destek bu amaçlıdır. YÖK heyeti 25 Mart 2024 Pazartesi günü KKTC’de olacak ve YÖDAK’la birlikte çalışmalara başlayacaktır.
KKTC Hukuk devletidir… Her türlü sorun hukukun üstünlüğü ilkesine uygun olarak çözülür, her türlü suç ceza yasamıza uygun cezalandırılır. Bunun için herhangi bir yönden telkine hiç ihtiyaç yoktur.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi