Rusya devlet medyası, Moskova saldırısı şüphelilerinin sorgu anlarını paylaştı: “Türkiye’de ne yapıyordun?”

Şüphelilerden biri, kendilerine Telegram üzerinden para teklif edildiğini söyledi.

Rusya devlet medyası, cuma günü Moskova’da bir konser salonuna saldıran saldırganlardan üçünün sorgulandığı anların görüntülerini paylaştı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi, cumartesi günü saldırıyla bağlantılı olarak dördünün silahlı saldırgan olduğu düşünülen 11 kişiyi tutukladıklarını açıkladı. Aynı gün içinde Rus devlet medyası, silahla konser salonuna dalan kişilerden olduğu düşünülen 3 tutuklunun sorgusunun görüntülerini paylaştı.

RIA Novosti’nin paylaştığı sorgu videolarından birinde bir kişinin yerde yattığı, kolluk kuvveti mensubu olduğu düşünülen bir kişinin ise suratının kamerada görünmesi için onu saçından tuttuğu görüldü.

Tutukluyu tutan kişi, “Türkiye’de ne yapıyordun?” diye sordu. Tutuklu, “Orada (Türkiye’de) belgelerimin süresi doldu. Sınırı geçip buraya geldim” yanıtını verdi. Tutuklunun “süresi doldu” derken pasaportundan söz ediyor olabileceği düşünülüyor.

Tutuklu videoda kendini 17 Eylül 1998 doğumlu Shamsutdin Fariddun olarak tanımladı.

Rusya İçişleri Bakanlığı, saldırıyı gerçekleştiren 4 kişinin yabancı ülke vatandaşları olduğunu söylemişti. Bazı medya organları, saldırganlar arasında Tacikistan vatandaşları olduğunu ifade etti.

Videonun devamında sorguyu gerçekleştiren kişi saldırının gerçekleştiği yere atıfta bulunarak, “Crocus’ta ne yapıyordunuz?” diye sordu. Fariddun, “Para için insanları vurduk” yanıtını verdi.

Fariddun daha sonra saldırı için kendisine 1 milyon ruble (276 bin 460 TL) para teklif edildiğini, bu paranın yarısının saldırıdan önce kendisine havale edildiğini söyledi.

Fariddun, parayı teklif edenlerin nerede olduklarını bilmediğini ama kendisine mesajlaşma aplikasyonu Telegram üzerinden ulaştıklarını belirtti.

T24

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi