İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere ait sekiz bin dönüm araziye el koydu

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'da 800 hektarlık (sekiz bin dönüm) bir alanı 'devlet arazisi' ilan ederek bu alana el koydu.

İsrail, 1967’den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria’da Filistinlilere ait arazilere el koymayı sürdürüyor. Bugün el konulan sekiz bin dönümlük Filistinlilere ait arazi ise işgal altındaki Batı Şeria’nın Ürdün Vadisi bölgesinde bulunuyor.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in gözetiminde atılan söz konusu adım, bu alanın yeni yerleşim yeri olarak inşa edilmesinin önünü açıyor.

El koyma işlemi, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmek üzere İsrail’i ziyaret ettiği gün yapıldı.

El koyma işleminin duyurusunun zamanlaması ve Netanyahu hükümetinin bu adımının ‘artan uluslararası baskı ve muhalefete rağmen Batı Şeria’da yerleşim inşasına devam etme kararlılığı’ olarak değerlendiriliyor.

Filistin yönetimi, İsrail’in kararını kınadı.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, İsrail’in ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ziyaretiyle eş zamanlı aldığı kararı kınadıklarını bildirdi.

Ebu Rudeyne, İsrail’in Filistin topraklarına el koyma kararının ABD yönetimi ile yasa dışı Yahudi yerleşimi kınayan uluslararası topluma karşı bir meydan okuma olduğunu belirtti.

Bu arada el konulan sekiz bin dönümlük Filistinlilere ait arazi, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ürdün Vadisi bölgesinde bulunuyor.

İsrail, 1967’den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria’da Filistinlilere ait arazilere el koymayı sürdürüyor.

Ülke medyası, Ürdün Vadisi’ndeki arazinin “devlet arazisi ilan edilmesinin” hükümetteki aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in nezaretinde olduğunu aktardı.

Bu adımı “önemli ve stratejik” diye niteleyen Smotrich ise, uluslararası toplumun yasa dışı kabul ettiği Yahudi yerleşim yerlerinin kurulmasını teşvik ettiklerini dile getirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’ya Tevrat’taki tanımlamayla ‘Judea ve Samaria’ diyen Smotrich, “İsrail’de ve dünyada Judea ve Samaria üzerindeki hakkımızı ve genel olarak ülkemizi baltalamak isteyenler olsa da, sıkı bir çalışmayla ve stratejik bir şekilde ülkenin her yerinde yerleşimi teşvik ediyoruz” diye konuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı sayılıyor.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi