Bir asker daha sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklandı

Girne Kaza Mahkemesi’nde bugün görülen davalarda, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda (GKK) görevli Yarbay Özgür Alp Gazitepe teminatla serbest kalırken, GKK’da görevli Yüzbaşı Ali Toprak’a ise 3 gün tutukluluk verildi.

Sahte diploma soruşturması kapsamında tutuklanan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda (GKK) görevli Yarbay Özgür Alp Gazitepe bugün Girne Mahkemesinde teminata bağlandı.

Polisin yürüttüğü sahte diploma soruşturması kapsamında tutuklanan GKK’da görevli Yüzbaşı Ali Toprak’a ise 3 gün tutukluluk verildi.

Özgür Alp Gazitepe bugün teminat talebiyle Girne Kaza Mahkemesine çıkarıldı. Hakkındaki soruşturmanın tamamlanması ve etki edebileceği bir husus olmadığından mahkeme, Gazitepe’nin 60 bin TL nakit, 1 milyon TL şahsi ve 1 kişinin 1 milyon TL’lik kefalet imzalaması şartıyla, yurt dışına çıkış yasağı ile birlikte serbest bırakılmasına karar verdi.

Gazitepe, teminat şartlarını yerine getiremezse, davaları görüşülene kadar 3 ayı geçmemek üzere cezaevine gönderilecek.

Ali Toprak ise, sahte resmi evrak düzenlenmesini tahrik etmek ve tedavüle sürmek suçundan tutuklandı. Derslerin usulsüz olduğu tespit edilen ve aldığı yüksek lisans diplomasını iş yerine verip tedavüle süren Toprak’a, 3 gün tutukluluk verildi.

Tahkikat memuru Namık Kemal Baz, mali polisin yürüttüğü sahte evrak, tedavüle sürme suçuyla ilgili tutuklanan Gazitepe’nin KKTC vatandaşı ve 3 çocuk babası olduğunu belirterek, hakkındaki soruşturmanın tamamlandığını söyledi.

Toprak’ın ise soruşturmasının devam ettiğinden 3 gün daha tutukluluğunun devam etmesini talep etti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi