TDP ve El-Sen ortak mücadele kararı aldı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Zeki Çeler, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nı (El-Sen) ziyaret etti. Heyetler arası görüşmede, kamusal enerji politikalarının geliştirilmesi konusuna vurgu yapıldı.

Bugün Kıbrıs

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Zeki Çeler ve heyeti, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nı (El-Sen) ziyaret etti, görüşmede kamusal enerji politikalarının geliştirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı, ortak mücadele mesajı verildi.
El-sen merkez ofisinde gerçekleşen ziyarette Çeler’e, Genel Sekreter Nevzat Özkunt, Ekonomik Kalkınma ve Yerel İş Gücü Politikalarından Sorumlu Merkez Yürütme kurulu (MYK) Üyesi Erman Yaylalı, Örgütlenmeden Sorumlu MYK Üyesi Evrim Hınçal eşlik ederken, El-Sen heyetinde ise Başkan Ahmet Tuğcu Yönetim Kurulu üyeleri hazır bulundu.

Görüşmede ilk sözü alan El-Sen Başkanı Tuğcu, Çeler ve yeni yönetimi tebrik ederek, sahtelikler ve yolsuzlukların yaşandığı böyle bir ortamda TDP’nin toplumun gözünde bir umut ışığı olduğunu ve ülkenin gerçekten TDP’ye ihtiyacı olduğunu belirtti.

“TDP’NİN ÜLKE YÖNETİMİNE GELDİĞİNDE SAMİMİYETLE BU YASAYI DESTEKLEYECEKLERİNE İNANIYORUZ”
El-Sen’in vizyonunun; kesintisiz, kaliteli, ucuz ve çevreci enerji politikalarını halkla buluşturmak olduğunu, bunun oluşması için de TDP’nin de desteğine ihtiyaç duyduklarını kaydeden Tuğcu, TDP’nin de imzasının bulunduğu Kıb-tek Özerklik Yasası’nın Meclis’te bekletildiğine dikkat çekti.

Tuğcu, “Yasada öngörülen, Kıb-Tek’i yönetebilecek, eğitimli, konularında uzman yerli mühendisler, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın ve Barolar Birliği’nin olduğu özerk bir Kıb-Tek’tir” diyerek, TDP’nin ülke yönetimine geldiğinde samimiyetle bu yasayı destekleyeceklerine inanç belirtti.

“SİZE İNANCIMIZ BU NOKTADA TAMDIR”
TDPnin yönetimde olduğu bir ülkede bu politikalar çerçevesinde birlikte çalışmayı arzu ettiklerini anlatan Tuğcu, geçtiğimiz aylarda Makine Mühendisleri Odası’yla, AKSA ile yapılan Kalecik II ve Kalecik III Sözleşmelerini bilimsel olarak incelediklerini belirtti.
Tuğcu, “Önceki sözleşme ile bu toplumun cebinden tam 1 milyar dolar kâr yapan AKSA, son sözleşme ile de tam 1.2 milyar dolar daha kâr yapacak. Sözleşme gereği getirdiği makinaları da bize kiraladı, sözleşme bitiminde de alıp gidecek ama bu sürede toplum bu makinaları en az 10 kere ödemiş olacak. Bizim sizden beklentimiz, ürettiğimiz kamusal politikalara, sizin de önerilerinizle katkı koymanız ve toplum menfaati için birlikte hareket etmemizdir. Size inancımız bu noktada tamdır” dedi.

ÇELER: “BU ALANLARI ÖZELLEŞTİREN ÜLKELER BİLE BİR ŞEYLERİN FARKINA VARDI, KAMUSAL POLİTİKALAR ÜRETMEYE BAŞLADI”
Tuğcu’dan sonra sözü alan TDP Genel Başkanı Zeki Çeler, bu ziyaretin hem bir nezaket ziyareti olduğunu hem de toplumsal buhranın ve çürümüşlüğün yaşandığı, toplumun her kesiminin ülkeden utanma noktasına geldiği bu dönemde, mücadeleyi yeniden başlatmak olduğunu belirtti.
Dünyadaki birçok ülkenin, enerjinin özellikle de bu çağda ne kadar önemli olduğunu kavradığını ve bu politikaları özel şirketlere bırakmadan devlet politikası haline getirdiğini, hatta birçok AB ülkesinin özelleştirdiği bu alanları yeniden kamusal yönetime çevirmeye çalıştığını kaydetti.

Çeler, “Ülkeler artık bu alanları özerk devlet kurumları haline getiriyor. Enerjinin önemini çok uzun zamandır kavramış durumdalar” dedi.

“SİZE YAPILMAK İSTENEN ŞEYİN ÖRNEĞİ KIBRIS TÜRK HAVA YOLLARI’DIR”
Ülkedeki enerji politikalarının da bu yöne evrilmesi gerektiğini, siyasi baskıya ve siyasal oyuna getirmeksizin bu kurumları kendi uzmanlarına emanet etmesi ve özerk bir yapıya kavuşturması gerektiğini kaydeden Çeler, bunun neden böyle olması gerektiğini de topluma birlikte anlatmaları gerektiğini vurguladı.

Çeler, “Size yapılmak istenen şeyin örneği Kıbrıs Türk Hava Yolları’dır. Orada da önce çalışanların hakları ve maaşları konusunda bir dedikodu mekanizması çalıştırıldı ve algı oluşturuldu sonra da zarara uğratıldığı iddiaları yayılmaya başlandı. Günün sonunda olanları da biliyoruz” dedi.

“BİZİM YÖNETİMİMİZDE ‘HER ŞEYİ BİZ BİLİRİZ’ DEMEDEN, İŞİN UZMANIYLA BU İŞLERİ YÜRÜTECEĞİZ”
Çeler toplum üzerinde, kurumların özelleştirme yapılarak daha iyi hizmet vereceği algısının yayılmaya çalışıldığını söyleyerek, toplumunda yaşanan ekonomik ve sosyal bunalımlar nedeniyle bu algıya açık olduğunu belirtti.

Çeler, “Siz burada daha kaliteli daha çevreci daha ucuz hizmet sunmaya çalışıyorsunuz, diğer taraftan devleti idare edenler ise kuruma yapılması gereken zaruri yatırımları yapmıyor. Bizim yönetimimizde ‘Her şeyi biz biliriz’ demeden, işin uzmanıyla bu işleri yürüteceğiz ve sizinle mücadele ederek kurumlarımıza sahip çıkacağız” dedi.

TDP Basın Bürosu

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi