İrlanda başbakanı istifa etti

İrlanda Başbakanı, ayrıntı vermeden istifasının kişisel ve siyasi sebepleri bulunduğunu belirtti.

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu ve 7 Haziran’da ülkede düzenlenecek genel seçimler öncesinde İrlanda siyasetinde bir şok dalgası yaratarak görevinden ayrılacağını açıkladı.

Yüksek makamlardan istifa etmek için hiç bir zamanın doğru vakit olmadığını belirten Varadkar “Liderlik, bayrağı bir başkasına devretme zamanının geldiğini bilmek ve bunu yapacak cesarete sahip olmaktır. O zaman şimdi.” dedi.

Varadkar’ın hem başbakan hem de parti liderliğinden istifasına dair söylentiler günün ilk saatlerinden itibaren İrlanda medyasını sarsmaya başladı.

Varadkar istifası için belirli nedenler sunmaktan kaçındı, ancak hem kişisel hem de siyasi sebepleri olduğunu söyledi.

“Sınırlarımız var. Daha fazlasını yapamayana kadar her şeyimizi veririz ve sonra yolumuza devam etmek zorunda kalırız.” diyen lider istifasının gerçek nedeni konusunda spekülasyonlar olacağına dikkat çekti.

Varadkar basına yaptığı açıklamada “Hepsi bu kadar. Planladığım ya da aklımda olan başka bir şey yok. Belli bir kişisel ya da siyasi planım yok ama bunları düşünmek için zamanım olmasını dört gözle bekliyorum” diye konuştu.

Varadkar’ın istifası, ailenin tanımı ve kadının toplumdaki rolüne ilişkin modası geçmiş anayasal hükümleri kaldırması beklenen iki referandumdan “hayır”sonucunun çıktığı referandumun üzerinden iki haftadan kısa bir süre geçtikten sonra geldi.

İSTİFA REFERANDUM YENİLGİSİNDEN SONRA GELDİ
Önerilen değişikliklere karşı çıkan sürpriz sonuçtan, hükümetin ilgisizlik ve düşük katılımla sonuçlanan sönük kampanyası sorumlu tutuldu.

Kabinesi tarafından desteklenen Varadkar, kamu hizmetindeki kariyerini hayatının en tatmin edici dönemi olarak tanımladığını belirtti, ancak hükümetin yetersiz kaldığı veya geriye gittiği alanlar olduğunu da kabul etti.

“Ülkeyi daha eşit ve modern bir yer haline getirdiğimiz için gurur duyuyorum.” diyen Varadkar İrlanda’nın uluslararası toplumdaki nüfuzunu arttırırken hayat pahalılığı kriziyle mücadele etmek için alınan önlemleri de kutladı.

İrlandalı lider, Dublin West seçim bölgesinin milletvekili olarak görevini sürdürmeye devam edecek.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?
Ancak Varadkar’ın partisi Fine Gael’i zor günler bekliyor. Kamuoyu yoklamaları Fine Gael’in içinde bulunduğu koalisyon hükümetinin bir sonraki seçimde milliyetçi parti Sinn Fein karşısında ağır bir yenilgi alacağına işaret ediyor.

Varadkar, başbakan olarak iki dönem görev yaptı; ilk olarak 2017’de bu görevi üstlendi ve 2022’de geri döndü.

Görev süresi boyunca Brexit, Covid-19 salgını ve Dublin’de aşırı sağcı bir isyan da dahil olmak üzere çok sayıda krize yanıt vermek zorunda kaldı.

Doktor kökenli bir siyasetçi olan Varadkar, İrlanda’nın ilk karma etnik kökenli e ilk açıkça eşcinsel olduğunu bildiren başbakanı olarak görev yaptı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi