ABD Gazze’de ateşkes çağrısı yapan tasarıyı BM Güvenlik Konseyi’ne sundu

ABD, BM Güvenlik Konseyi'nde yaklaşık altı ay süren savaşla ilgili önceki oylamaları veto etmiş ve şubat ayında Cezayir tarafından sunulan bir taslakta "acil" teriminin kullanılmasına itiraz etmişti.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze Şeridi’nde “rehinelerin serbest bırakılmasıyla bağlantılı olarak derhal ateşkes” çağrısında bulunan bir taslağın BM Güvenlik Konseyi’ne sunulduğunu söyledi.

Blinken açıklamayı İsrail’i de kapsayacak Orta Doğu turu sırasında yaptı.

ABD, BM Güvenlik Konseyi’nde yaklaşık altı ay süren savaşla ilgili önceki oylamaları veto etmiş ve şubat ayında Cezayir tarafından sunulan bir taslakta “acil” teriminin kullanılmasına itiraz etmişti.

Ancak son haftalarda Washington, Hamas militanlarının rehineleri derhal serbest bırakması gerektiğinde ısrar etse de İsrail üzerindeki baskıyı artırdı.

Turunun Suudi Arabistan ayağında Blinken “Aslında, şu anda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin önünde sunduğumuz, rehinelerin serbest bırakılmasına bağlı acil ateşkes çağrısında bulunan bir kararımız var ve ülkelerin bunu destekleyeceğini çok umuyoruz” ifadelerini kullandı.

SİVİLLERİN KORUNMASI
“Elbette İsrail’in ve kendini savunma hakkının yanındayız” diyen Blinken, “Ancak aynı zamanda tehlike altında olan ve çok acı çeken sivillere de odaklanmamız, onlara destek olmamız gerekiyor. Sivilleri korumak, onlara insani yardım sağlamak bir önceliktir” sözlerini kullandı.

ABD’li yetkililer, Cezayir’in Gazze’de “derhal insani ateşkes” çağrısında bulunan karar taslağını bloke etmesinden bu yana alternatif bir metin üzerinde pazarlık yapıyordu.

Diplomatik kaynaklara göre, rehinelerin serbest bırakılması karşılığında altı haftalık ateşkesi desteklemeye odaklanan bu alternatifin onay alma şansı çok azdı.

AFP’nin incelediği yeni versiyon, “her iki taraftaki sivilleri korumak, temel insani yardımların ulaştırılmasını sağlamak ve hala tutulan rehinelerin serbest bırakılmasıyla birlikte acıları hafifletmek için acil ve kalıcı bir ateşkese duyulan ihtiyacı” vurguluyor.

Bu metin üzerinde henüz bir oylama planlanmadı.

Blinken, perşembe günü Mısır’ı ardından cuma günü İsrail’i kapsayacak bölgesel turun ilk ayağı için çarşamba günü Suudi Arabistan’da Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan ve Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile görüştü.

Blinken’in savaşın başlamasından bu yana bölgeye yaptığı altıncı ziyaret, arabulucuların Katar’da üst üste üçüncü gün bir araya geldiği ancak henüz bir uzlaşı işareti görülmeyen görüşmelere denk geldi.

MÜZAKERELERDE ‘GERİYE GİDİŞ’
Lübnan’da bulunan üst düzey Hamas yetkilisi Osama Hamdan, İsrail’in grubun son teklifine verdiği yanıtın “büyük ölçüde olumsuz olduğunu… ve bir geri adım teşkil ettiğini” söyledi.

Katar’da tartışılan plan, rehinelerin Filistinli mahkumlarla takas edilmesi ve Gazze’ye yardım malzemesi teslimatının hızlandırılması nedeniyle çatışmaları geçici olarak durduracak.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi