Üstel’den açıklama: “Kötümser, karamsar olmaya hiç gerek yoktur, Anayasal düzenimiz ve adalet alt yapımız güvenilirdir”

Başbakanlıktaki Ünal Üstel yaptığı yazılı açıklamada, yükseköğrenimde yaşanan meşru olmayan diploma edinme vakalarının önüne geçmek için kararlı adımlar atacaklarını duyurdu.

Bugün Kıbrıs

Başbakanlıktaki Ünal Üstel, yüksek öğretim sektöründeki gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, bir üniversite odaklı görünse de yüksek öğretim dünyasının meşru olmayan diploma edinme meselelerinden olumsuz etkilendiğini belirtti. Üstel, geçmiş dönemlere atıfta bulunarak hükümet sorumluluğuyla birilerini suçlamayı tercih etmediklerini dile getirdi.

Üstel, sorunların çözümüne odaklanmak adına politika yapmak yerine sorunları çözmeyi amaçladığını vurgulayarak, yüksek öğretim sektörünün lokomotif sektör olarak nitelendirilmesine rağmen, bu lokomotifin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için gereken adımların yıllarca ihmal edildiğini ifade etti. Denetim konusunda yaşanan eksikliklere de dikkat çeken Üstel, YÖDAK’ın yasal yükümlülüklerini yerine getiremediğini ve uzun yıllardır yetersizliği giderici adımların atılmadığını belirtti.

Üstel şöyle devam etti:

“Üniversitelerimizde öğrencilerle ilgili, doğruluğu tartışılmaz bilgiye ulaşmamız gerekir.
Yine diplomaları, kaynağı olan ders bilgileriyle bilmek koşuldur.
Başbakan olarak, hızla sonuç alıcı adımların atılması için, hareket halinde olunması için, bakan arkadaşlarım ve bürokratlarımızla çalışıyoruz.
Gün konuşma değil, kalıcı, sistem özellikli çare üretme günüdür.
Suçlular, her kim olursa olsun, yasal süreç kapsamında gereken yapılacaktır. Kişilerin hataları, kurumsal yapılarımıza mal edilemez. Kişiler nedeniyle kurumsal yapılarımız yıpratılamaz.
Polis örgütümüze olan güvenim, kişisel hatalardan dolayı sarsılamaz.
Yargı sistemimize de eksiksiz güveniyoruz. Onlar işlerini yapacak, biz de sistem kurarak geleceğe sorunsuz ve sağlıklı yürünmesini sağlayacağız.
Bu çerçevede ilk etapta, olanak yetersizliği olan YÖDAK’a diplomaları inceleme ve takip için, Anavatan Türkiye’nin en önemli kurumsal yapılarından olan Yükseköğretim Kurulu YÖK’ten teknik destek talep ettik.
Konularımıza her zaman, çözüm üretme yönünde ilgi gösteren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz’ın duyarlılığı sonucu talebimiz, gecikmesiz olumlu karşılanmıştır.
Hızlı bir şekilde YÖK’ün teknik desteğiyle, KKTC’de gerekli alt yapı kurulacak. Yaklaşık bir ay sonra üniversitelerimiz, beş yıl geriden günümüze kadar tüm diploma verilerini, eksiksiz, denetlenebilir içerikle sisteme kaydedecektir.
Devamında kademeli olarak daha gerilere yönelik diploma bilgileri ortak sisteme konulacaktır.
Kötümser, karamsar olmaya hiç gerek yoktur. Anayasal düzenimiz ve adalet alt yapımız, güvenilirdir, yol göstericidir.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi