Karar iptal edildi, müdür görevden alındı

Yeşil Barış Hareketi orman arazilerinin peşkeşinin önüne geçmek için hükümete açtığı davayı kazandı.

Bakanlar Kurulu 2022’de aldığı karar doğrultusunda İskele’deki orman arazilerini Turizm Bakanlığı’nın uygun göreceği yatırımlarda kullanılması için orman arazisi statüsünden çıkarıp Devlet Malzeme Emlak Dairesi’ne devretmişti.

Bu karar doğrultusunda gazetemizin gündeme getirdiği deniz kenarındaki orman arazisi bir turizm şirketine verilmek isteniyordu. Mahkemede olan konu Bakanlar Kurulu kararının iptaliyle kapandı. Orman Dairesi müdürü de ikinci kez değişmiş oldu. Salih Güneş’in yerine Ercan Poyraz atandı.

Yeşil Barış Hareketinden Feriha Tel konuyla ilgili şunları aktardı:

“Yeşil Barış Hareketi olarak Bakanlar Kurulu’nun 14.11.2022 tarihinde aldığı karar ile İskele’de bulunan ‘orman arazilerini’ ormandan çıkarıp yatırıma açma kararını mahkemeye taşımıştık. 1 buçuk yıllık bir mücadelenin sonunda; Bakanlar Kurulu, başsavcılığın bile kendilerini savunmadığı dosyada, davayı kazanmaya çok yakın olduğumuzun farkına varmış olacak ki, kendi kararlarını iptal etme yoluna başvurmuşlardır.

Bu iptal kararı “başarıdır”, kurtulan ormanlardır, kurtulan kıyılardır ve kurtulan kamu menfaatidir.

Tabii ki geriye kalan 7 davamız için mücadele devam ediyor!

Halkın malını birilerine peşkeş çektiler, çekmeye devam ettiler, belli ki edecekler.. Biz de var gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz…

Bu süreçte davamızı üstlenen can dostumuz avukatımız Emre Efendi’ye, dava masraflarımızı karşılayan ve dava sürecinde bizlere her ihtiyacımız olduğunda bilgi ve tecrübelerini aktaran Orman Mühendisleri Odası’na ve orman mühendisleri dostlara, benimle birlikte mahkeme koridorlarını aşındıran Yeşil Barış Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarıma, dernek üyelerimize ve sempatizanlarımıza, yüreği bizimle birlikte olan ve ülkesini, doğasını, dağını, taşını, kıyısını, ormanını gaile edinen herkese çok teşekkür ederim..

Bir teşekkür de basın emekçisi arkadaşlarımıza, sesimizi sizlere duyurmamıza yardımcı olan, rantın değil sivil toplumun yanında olanlara…”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi