İsviçre polisi, Avusturyalı aşırı sağcı siyasetçinin sunumunu engelledi

İsviçre polisi Kimlikçiler Hareketi'nin lideri Sellner'in katıldığı etkinliğin iptalini talep etmişti.

Aşırı sağcı Avusturyalı siyasetçi Martin Sellner’in cumartesi günü İsviçre’nin Aargau kantonunda düzenlenen bir etkinlikte konuşma yapması polis tarafından engellendi.

Kimlikçiler Hareketi’nin lideri Sellner sosyal medya hesabından “İsviçre’nin Aargau Kantonunda polis bir konuşmayı bastı, elektriği kesti, beni kelepçeledi ve etkinliği engelledi.” diye yazdı ve iki ay boyunca Aargau’ya girmesine izin verilmeyeceğini bildirdi.

Aargau polisi, “Junge Tat” (Genç Tapu) adlı İsviçreli bir grup tarafından düzenlenen etkinliğin iptal edilmesini talep ettiklerini, ancak organizatörlerin bu talebi yerine getirmemesi üzerine etkinliği kapattıklarını doğruladı.

Aargau polisinden yapılan açıklamada, “Kamu güvenliğini sağlamak ve karşı taraftan kişilerle çatışmaları önlemek için etkinlikteki konuşmacı durduruldu ve kanton bölgesini terk etmesi emredildi.” denildi.

KİMLİKÇİLER HAREKETİ
Sellner, vatandaşlıkları olsa bile bazı göçmenlerin göç ettikleri ülkeyi terk etmeye zorlanabilmesi anlamına gelen “tersine göç” kavramı üzerine bir sunum yapmak üzere Tegerfelden’e gitmişti.

Kimlikçiler Hareketi, Almanya’nın iç istihbarat servisi tarafından İslam karşıtı ve ırkçı görüşlere sahip radikallerden duyulan resmi endişenin bir işareti olarak 2019 yılından bu yana aşırı sağcı bir grup olarak sınıflandırılıyor.

Avrupa’da hızla yayılan Kimlikçiler Hareketi, mülteci, göçmen ve Müslüman karşıtlığıyla biliniyor ve Avrupa’nın “göçmenler ve Müslümanlardan arındırılmasını” savunuyor.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi