Erdoğan’ın Kıbrıs sözleri Yunanistan’da büyük tepki topladı

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vicdansız açıklamaları, Kiriakos Mitsotakis hükümetinin kayıtsızca ısrar ettiği Türk-Yunan ilişkilerindeki 'olumlu iklimi' açıkça baltalamaktadır. Atina Deklarasyonu'nun imzalanmasından sadece üç ay sonra, Türkiye bir kez daha deklarasyonun ruhunu ihlal etmektedir"

Ankara’da 4. Kolordu Komutanlığı’nda askerlerle dün bir araya gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Kıbrıs’ta belki de güneye yüklenmiş olsaydık, artık güney-kuzey diye bir şey kalmaz, Kıbrıs tamamen bizim olurdu” sözleri Yunanistan’da tepki çekti.

Yunanistan’da ana muhalefet partisi SYRIZA, Erdoğan’ın sözlerine tepki gösterdi. SYRIZA, Yunan hükümetine çağrıda bulunarak Erdoğan’ın sözlerine resmi bir tepki gösterilmesi talebinde bulundu. SYRIZA, Erdoğan’ın sözlerini kınarken bir açıklama yayınladı.

“GEREKLİ DİPLOMATİK YANIT VERİLMELİ”
Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vicdansız açıklamaları, Kiriakos Mitsotakis hükümetinin kayıtsızca ısrar ettiği Türk-Yunan ilişkilerindeki ‘olumlu iklimi’ açıkça baltalamaktadır. Atina Deklarasyonu’nun imzalanmasından sadece üç ay sonra, Türkiye bir kez daha deklarasyonun ruhunu ihlal etmektedir” denildi.

Yunan muhalefet partisi, “Hükümet bu tür kabul edilemez ve kışkırtıcı açıklamaların Yunan-Türk ve Avrupa-Türk ilişkilerine zarar verdiğini açıkça ortaya koyacak gerekli diplomatik eylemlerle yanıt vermeli” açıklamasını yaptı. SYRIZA, Mitsotakis hükümetini şeffaf olmayan bir dış politika izlemekle suçladı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi