Erdoğan’dan kriz yaratacak açıklama: “Güneye yüklenmiş olsaydık tamamen Kıbrıs bizim olurdu”

Türkiye’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 31 Mart seçimlerine yönelik hamasetin dozunu artırdı. Erdoğan, “Türkiye'nin müdahalesi olmasaydı, bugün ne KKTC olurdu ne de Kıbrıs Türkleri kalırdı. Hatta belki de güneye yüklenmiş olsaydık, artık güney-kuzey diye bir şey kalmaz, tamamen Kıbrıs bizim olurdu” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, askerle yaptığı iftar programındaki konuşmasında Kıbrıs’a ilişkin diplomatik kriz çıkaracak bir açıklama yaptı. Erdoğan 1974 harekatından söz ederken “güneye yüklenmiş olsaydık, bugünün bir evladı olarak söylüyorum, artık güney-kuzey diye bir şey kalmaz, tamamen Kıbrıs bizim olurdu” ifadesini kullandı.

Sınır ötesi operasyonlara da değinen Erdoğan, konuya dair “Irak hududumuzun güvenliğini bu yaz itibarıyla komple garanti altına alacak, Suriye’de yarım kalan işimizi de mutlaka tamamlayacağız” dedi.

4. Kolordu Komutanlığı’ndaki iftarda askerlerle bir araya gelen Erdoğan, “askerlerin yanı sıra gençlerin de şehitlik ve şehadet bilincine sahip olmasının çok önemli olduğunu” söyledi.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Asker millet olarak nam salmış, bu vasfıyla dünyada temayüz etmiş bir milletin mensupları olarak, bizi biz yapan temel değerlerden şehadet şuurunun zayıflamasına asla izin veremeyiz. Her karışında bir aslanın yattığı vatan topraklarını başka türlü muhafaza etmemiz mümkün olmaz. Bu gerçeğe yakın tarihimizde defalarca şahitlik ettik.

Kıbrıs Türkleri daha bundan yarım asır önce soykırımın eşiğinden döndü. 1974 Barış Harekatında ülkemizin dört bir köşesinden subayı, astsubayı, eriyle tam 498 Mehmedimiz şehit oldu. Tüm baskılara rağmen, şayet Türkiye’nin müdahalesi olmasaydı, bugün ne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olurdu ne de Kıbrıs Türkleri kalırdı. Hatta belki de güneye yüklenmiş olsaydık, bugünün bir evladı olarak söylüyorum, artık güney-kuzey diye bir şey kalmaz, tamamen Kıbrıs bizim olurdu.”

“İKİNCİ UÇAK GEMİSİNİ YAPMA KARARLILIĞIMIZ VAR”
“Şehit kanlarıyla sulanmış kendi öz yurdumuzda hür, başı dik, onurlu ve huzurlu bir şekilde yaşamak istiyorsak, oyunları bozmaya, hain emelleri kursaklarda bırakmaya devam etmekten başka çaremiz yoktur. Bu bakımdan güçlü bir orduya sahip olmak bizim için tercihten öte bir mecburiyettir” diyen Erdoğan, “Yüzde 20 yerli milliye sahipken, şimdi hamdolsun yüzde 80 yerli milli olarak silahımıza, araç gereç, mühimmatımıza sahibiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Ne diyoruz? Yetmez. Şimdi ikinci uçak gemisini, daha da büyüğünü yapma kararlılığımız var. Paşam bu işin başında, Deniz Kuvvetleri Komutanımız ekibiyle şu anda çalışıyorlar. Şu anda arayışlarımızı da devam ettiriyoruz. İnsansız uçaklarımız ortada. Tek koldan çalışmıyoruz” diye konuştu.

İnsansız denizaltıları yapmanın gayreti içerisinde olduklarını söyleyen Erdoğan, “İnşallah bunu da başaracağız, bu işi de halledeceğiz. Yani elin oğlu yapar da biz niye yapmayalım? Biz niye yapamayalım? Bizde bu kabiliyet, beyin var. Evelallah bunları da başaracağız” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE TOPLU İĞNE YAPAMAYACAK DURUMDAYDI”
“Yirmi, otuz sene öncesinde Türkiye’nin toplu iğne yapamayacak durumda olduğunu” iddia eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Komutanlarım da o süreçleri gayet iyi bilir. Amerika’sı, Batı’sı bize normal tabanca vermiyordu. Kesti attı. Biz seninle müttefikiz. Vermiyordu ama şimdi onlara biz yerli tabanca satıyoruz. Onlar sıraya giriyor. İş bu noktaya geldi. Eğer çalışırsan senin de olur ama çalışmazsan onların kapısında kul köle olursun. Artık bunları aştık. Şimdi biz de tabancanın yanında orta menzilli tüfeklerimizin daniskasını üretiyoruz. Bunda da sıraya giriyorlar. Hele hele şimdi mühimmatta çok çok öndeyiz. Onlar sıraya giriyor, istiyorlar, biz de yetiştiremiyoruz. Ama bu noktaya geldik. Çalışırsan senin de oluyor.”

Konuşmasının devamında sınır ötesi operasyonlara değinen Erdoğan, “Kimin projesi olduğuna bakmadan güney sınırlarımızın ötesinde bir teröristan kurulmasına müsaade etmeyeceğiz. Irak hududumuzun güvenliğini bu yaz itibarıyla komple garanti altına alacak, Suriye’de yarım kalan işimizi de mutlaka tamamlayacağız” dedi.

Erdoğan’ın sınır ötesi operasyonlara ilişkin sözleri şöyle:

“Silahlı insansız hava araçlarımızla, kendi ürettiğimiz mühimmatlarla, yerli milli silahlarımızla nerede bir terörist varsa buluyor ve başını kopartıyoruz. Operasyonlarımız neticesinde, artık can çekişen, iyice köşeye sıkışan ve bitme noktasına gelen bu kiralık katil sürülerinin yeniden palazlanmasına, milletimizin başına tekrar bela olmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Kimin projesi olduğuna bakmadan güney sınırlarımızın ötesinde bir teröristan kurulmasına müsaade etmeyeceğiz. Irak hududumuzun güvenliğini bu yaz itibarıyla komple garanti altına alacak, Suriye’de yarım kalan işimizi de mutlaka tamamlayacağız.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi