Emareleri gizleyen polis subayı Şerif Avcil, 6 gün daha tutuklu kalacak

Sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar’ın koruma polisi Şeref Avci ve YÖDAK Genel Sekreteri Derviş Refiker bugün yeniden mahkemeye çıktı.

Polis Genel Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliğinin Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde yürüttüğü sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar’ın koruma polisi Şeref Avci ve YÖDAK Genel Sekreteri Derviş Refiker bugün yeniden mahkemeye çıktı.

Güzelyurt Kaza Mahkemesinde, Yargıç Gülay Uğur huzurunda görülen davada ilk olarak polis soruşturma memuru Ortunç Özbaylı zanlı YÖDAK Genel Sekreteri Derviş Refiker ile ilgili yürütülen soruşturmada elde edilen bulguları aktardı.

Tahkikat memuru Ortunç Özbaylı, Refiker’in “irtikap görevin yerine getirilmesi karşılığında para kabul etme, kamu hizmetinde görevli kişinin iltimas karşılığında para alması ve suç gelirini aklama” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

3 GÜNDE 16 İFADE ALINDI, 10 İFADE DAHA ALINACAK
Refiker’in görevini kötüye kullanarak, üniversitede Tıp Fakültesi açılmasının hızlı bir şekilde ele alınmasını sağladığını belirten Özbaylı, Refiker’in faklı zamanlarda TL, dolar ve euro olarak ödemeler ve airpods kulaklık aldığının tespit edildiğini söyledi. Özbaylı, Tıp Fakültesi başvuru yazısı ve dosyası, bazı evraklar ve YÖDAK’a ait bazı bilgisayarların emare olarak alındığını ve Refiker’den izahat istendiğinde ise evrakları hatırlamadığını söylediğini kaydetti.

Refiker’e ait evin de Refiker huzurunda arandığını belirten Özbaylı, buradan ise 2 laptop, kulaklık kutusu, İşletme Yönetimi Yüksek Lisans diplomasi ve transcript bulunarak emare olarak alındığını belirtti. Özbaylı, okulda bulunamayan diplomanın tedavüle sürülüp sürülmediğinin ise araştırılacağını söyledi.

3 günde 16 ifade alındığını, 10 ifade daha alınacağını ve aranan emareler olduğunu aktaran Özbaylı, Refiker’in 6 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Savcı Fatma Damdelen de zanlının tahkikata etki etmesinin muhtemel olduğu gerekçesiyle 6 gün ek tutukluluk talep etti.

Zanlı avukatı talebe itiraz etmedi, Yargıç 6 gün tutukluluk emri verdi.

TELEFONUNDAN ULAŞILARAK KARAKOLA ÇAĞRILDI, KARAKOLDA TELEFONU KAYBETTİĞİNİ SÖYLEDİ
Polis Çavuşu Bilger Koral da “sahte diploma” soruşturmasında tutuklanan Polis Subayı Şerif Avcil ile ilgili bulguları aktardı. Koral, Şeref Avcil’in “sahte belge düzenlemeye tahrik” suçundan methaldar olduğunu ifade etti.

Koral, Avcil’in, tezsiz İşletme Yönetimi Yüksek Lisans programına 5 Haziran 2023’te kayıt olduğunu ancak 2 Şubat 2022’de kayıt yapmış gibi gösterildiğini, 6 Haziran 2023 ile 15 Haziran 2023 arasında, 9 günde gelişigüzel sahte ders notu girilerek, 19 Haziran 2023’te bölüm birincisi olarak mezun edildiğini anlattı.

Avcil’in diplomanın nerede olduğunu bilmediğini beyan ettiğini anlatan Koral, telefonun ise kayıp olduğunu söylediğini aktardı. Avcil’e telefonundan ulaşılarak karakola çağrıldığını da belirten Koral, karakola vardığında ise telefonunu kaybettiğini söylediğini anlattı. Koral, Avcil’in telefonunu kendisini karakola getiren şahsın arabasında düşürmüş olabileceğini söylemesi üzerine ise arabanın arandığını ancak telefonun bulunamadığını da ekledi.

Koral, 3 günde 9 ifade alındığını, daha alınacak ifadeler olduğunu, 2 kişinin, Avcil’in diplomasının orijinalinin ve telefonunun arandığını aktararak, 8 gün ek tutukluluk talep etti.

Avcil’in avukatı talebe itiraz ederek, müvekkilinin teminata bağlanmasını istedi.

Yargıç Gülay Uğur ise, polis subayı olan Avcil’in diploma ve telefon gibi emareleri gizleyerek polise yardımcı olmadığını söyledi. Yargıç, Avcil’in 6 gün daha poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi