Kızılyürek: “Avrupa Birliği Kıbrıslı Türklerin sorunlarıyla ilgilenmek zorunda”

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek, Avrupa Birliği'nin (AB) Kıbrıslı Türklerin karşılaştığı sorunlara odaklanması gerektiğini vurgulayarak, AB'nin Kıbrıs sorununa yönelik daha aktif bir politika izlemesi gerektiğini belirtti.

Bugün Kıbrıs

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek Kıbrıslı Türklerin AB üyesi olduğunun altını çizerek, AB’nin Kıbrıslı Türklerin karşılaştıkları sorunlara odaklanmaya çağrıldığını ve bu sorunlarla AB’nin ilgilenmek zorunda olduğunu ifade etti.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorununa yönelik aktif bir politikası olmadığını belirten Kızılyürek, “Kıbrıslı Türkler AB vatandaşı oldukları için AB’nin kaçınılmaz olarak onların sorunlarıyla ilgilenmesi gerekiyor. Önemli olan ne kadar talepkâr olduğumuzdur” diye konuştu.
Kıbrıslı Türklerin yaşadığı bazı sorunların AB’yi doğrudan ilgilendirdiğini söyleyen Kızılyürek, Kıbrıslı Türklerin ürünlerini Avrupa pazarına sokarken aksaklıklar yaşandığını ve bu aksaklıkların giderilmesi için girişimlerde bulunduğunu hatırlatarak “verdiğimiz mücadeleye rağmen bu konuda bazı sorunlar devam ediyor” dedi.

Hellimin tesciliyle ilgili yaşanan sürece de değinen Kızılyürek, hellimin coğrafi tescilinin ardından Kıbrıs’a has bir ürün olarak kabul edildiğinin altını çizerek, hellimin Yeşil Hat üzerinden Avrupa pazarına girme imkanının sağlanmasının fevkalade önemli olduğunu belirtti.
Hellimin tescilinin gelecek kuşaklar için de çok önemli olduğuna dikkat çeken Kızılyürek, “Birtakım zorluklar olabilir fakat uzun vadeli düşünmek gerekiyor. Hellim, Kıbrıslı Türklerin en büyük ihracat ürünüdür” dedi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi