CTP Kadın Örgütü’nden şiddete maruz kalarak hayatını kaybeden kadınlar için “yaşayan anıt projesi”

CTP Kadın Örgütü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü “Özgürlük İrademizde” programı kapsamında, şiddete maruz kalarak hayatlarını kaybeden kadınlar anısına fidan dikimi etkinliği gerçekleştirdi.

Bugün Kıbrıs

CTP Kadın Örgütü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü “Özgürlük İrademizde” programı Girne’de gerçekleşen, anı fidanlığının açılışı ile son buldu.

CTP Kadın Örgütü Lefkoşa ve Girne İlçelerinin ortak düzenlediği ve şiddete maruz kalarak hayatlarını kaybeden kadınlar anısına yapılan “Umudu Yeşertmek Fidan Dikimi” etkinliğine, CTP Kadın Örgütü Başkanı Doğuş Derya, Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, CTP milletvekilleri ve çok sayıda parti yetkilisi katıldı. Hayatlarını kaybeden kadınların yakınlarının da dahil olduğu etkinlikte duygusal anlar yaşandı. Konuşmalarla başlayan etkinlik, hayatlarını kaybeden kadınların isimlerinin okunmasıyla devam etti. Etkinlik konuşmaların ardından, fidan dikimi ve öldürülen kadınların isimlerinin yer aldığı plakaların fidanlara çakılmasıyla tamamlandı.

DERYA: “KADINLARIN İNSAN HAYSİYETİNE YARAŞIR BİR YAŞAM HAKKI OLDUĞUNU SÖYLEMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”
CTP Kadın Örgütü Başkanı Doğuş Derya etkinlikteki konuşmasına, CTP Kadın Örgütü Lefkoşa ve Girne İlçe Örgütleri ile Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul’a teşekkür ederek başladı. Son dönemlerde artan şiddet olaylarına karşı mücadelelerinin kararlılıkla devam edeceğini vurgulayan Derya, “Dört koldan şiddete karşı mücadele veriyoruz” dedi. Şiddetin temelinde baskı ve denetim olduğunu vurgulayan Derya, medyada sıkça yer alan alkol, işsizlik veya öfke gibi mizansenlerle açıklanan şiddet bahanelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.
Ülke genelinde kadınların yaşadığı şiddetin ciddiyetine ve yaygınlığına dikkat çeken Derya, “Şiddet kültürü, kendini güçlü görenin güçsüz gördüğü üzerinde iktidar kurmak için devreye sokulan bir kültürdür. Bu yetişkinden çocuğa, insandan hayvana, erkekten kadına yönelebiliyor” ifadelerini kullandı.

Kadın cinayetlerinin politik olduğunu ve siyasi kararlarla etkilendiğini vurgulayan Derya, “Kadınların insan haysiyetine yaraşır bir yaşam hakkı olduğunu söylemekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

ŞENKUL: “KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELE SADECE KADINLARIN DEĞİL TÜM TOPLUMUN MÜCADELESİDİR”
Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul ise etkinlikte yaptığı konuşmada, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için toplumun daha fazla çaba göstermesi gerektiğini vurguladı. Şenkul, Kıbrıs’ın kuzeyinde bugüne kadar görev yapan iki kadın belediye başkanından birinin cinayete kurban gittiğine dikkat çektiği konuşmasında, toplumun şiddete karşı sesini yükseltmesi gerektiğini ve bu mücadelenin sadece kadınların mücadelesi olmadığının altını çizdi.
Kadınların şiddetin en çok zarar görenleri olduğunu ve bunun önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Şenkul, bu küçük ülkede bu kadar çok kadın cinayetinin kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi. Girne Belediyesi olarak şiddete karşı mücadeleyi yürekten desteklediklerini ifade eden Şenkul, şimdiki ve gelecek nesillerin bu tür acı olaylara tanıklık etmemesi için herkesin sorumluluk alması gerektiğini belirtti.

ŞENSOY: “BURAYA DİKİLEN HER BİR FİDANIN ARKASINDA BÜYÜK BİR TRAJEDİ VE ADALETSİZLİK VAR”
CTP Kadın Örgütü Lefkoşa İlçe Başkanı Alev Şensoy ise yaşanan acıların derinliğine dikkat çektiği konuşmasında, “Bu yaşayan anıt projesiyle, devletin sorumluluklarını yerine getirmediği için aramızdan ayrılan canların isimlerini onurlandırmak ve geleceğe taşımak istedik” dedi. Şensoy şöyle devam etti: “Acı çok taze üstünden yıllar geçmiş olsa da hala etkisini hissediyoruz. Kıbrıs’ın kuzeyinde işlenen kadın cinayetleri, maalesef toplumun büyük bir kısmı tarafından görmezden geliniyor.”

Şensoy, etkinlikte dikilecek her bir fidanın arkasında büyük bir trajedi ve adaletsizlik olduğunu vurguladı.

KALYONCU: “TOCED DÖNÜŞTÜRÜCÜ VE KAPSAYICI POLİTİKALAR İÇİN EN UYGUN ZEMİN”
CTP Girne İlçe Başkanı Özay Kalyoncu da etkinlikte yaptığı konuşmada, bugün kadınların yaşam haklarının şiddet yoluyla elinden alınması anısına fidan dikmek amacıyla bir araya geldiklerini belirtti. Kalyoncu, şiddetin kökenlerinin derin siyasi ve felsefi yapılarla ilişkili olduğunu vurguladığı konuşmasında, şiddetin herhangi bir sebeple meşrulaştırılamayacağının altını çizdi. Hiyerarşik ve ataerkil yapıların şiddeti beslendiğine dikkat çeken Kalyoncu, dönüştürücü ve kapsayıcı politikalara ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kalyoncu, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin (TOCED) bu amaç için en uygun zemin olduğunu dile getirerek siyasi iradenin bu konuda istekli olması halinde, gönüllü desteklerini vereceklerini, aksi takdirde seslerini daha yüksek duyurarak politikaların uygulanması için mücadele edeceklerini ifade etti.

Kalyoncu, tüm hak ve özgürlüklerin saygı gördüğü, eşitlikçi ve barış içinde bir dünya yaratma çağrısında bulunarak, acılı ailelerin ve kadınların yaşadığı acıların azalmasını diledi. Katılımcılara teşekkür eden Kalyoncu, dayanışma ve destekleri için minnettarlığını ifade etti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi