İspanya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardaki artış nedeniyle gençlere ücretsiz prezervatif dağıtacak

İspanya, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla mücadele etmek amacıyla gençlere ücretsiz prezervatif dağıtmaya hazırlanıyor.

Sağlık Bakanı Monica Garcia, hükümetin konuyla ilgili alacağı kararı ilk kez Senato Sağlık Komisyonu’nda açıkladı.

Garcia, “Bir enfeksiyonu önlemek için ücretsiz aşı seçeneği düşünülürken, prezervatif gibi etkili bir seçeneğin önlemler arasında olmaması mantıklı değil.” dedi.

Bakanlığın prezervatiflerin masrafının halk sağlığı sistemi tarafından karşılanmasını istediğini kaydeden Garcia, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarda önemli bir artış yaşandığını söyledi.

Garcia, potansiyel önlemin arkasındaki neden olarak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardaki endişe verici artışa işaret etti.
Projenin, ayrıntıları henüz hükümet tarafından resmi olarak yayınlanmadı.

Sağlık Bakanlığı’ndan Euronews’e yapılan açıklamada planın halen değerlendirilmekte olduğu bildirildi.

Bu arada İspanyol resmi haber ajansı EFE, ücretsiz prezervatiflerin gelirlerine bakılmaksızın 14 ila 22 yaş arasındaki gençler için olacağını duyurdu.

EFE, bakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre gençler, prezervatifleri eczanelerde sağlık kartları aracılığıyla temin edilebilecek.

İspanya’da yer yönetimler, sağlıkla ilgili konularda tek yetkili olduğundan bakanlığın konuyla ilgili yerel yönetimlerle koordinasyon sağlaması gerekecek.

AVRUPA’DA CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR ARTIYOR
Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, ülkede bel soğukluğu ve frengi enfeksiyonları 2000’li yılların başından bu yana artış göstermekte.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi