Maviş’ten hükümete: “Hiç olmazsa toplumun hak ettiği huzurlu ortam için ‘istifa etme’ sorumluluğu alın”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, yurttaşların düşen alım gücüyle, güvenlik sorunlarıyla ve partizanlıklarla bunaldığını ifade ederek, hükümete istifa çağrısında bulundu.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş yaptığı açıklamada, son iki ayda elektriğe yüzde 7,79, tüp gaza yüzde 7,80, akaryakıta yüzde 10,8 ve ekmeğe yüzde 25 zam yapıldığını, son üç ayda Türk lirasının, İngiliz sterlini karşısında yüzde 12,77 değer kaybettiğini belirtti.

Rakamların alım gücünün düştüğünü, geçim derdinin derinleştiğini gösterdiğini söyleyen Maviş, yöneticilerin serbest piyasayı denetlediğini iddia ettiğini ancak temel gıdayı ucuzlatacak, üreticinin maliyetlerini aşağıya çekecek adımlar atmadığını ve dezavantajlı grupları ekonomik olarak desteklemediğini belirtti.

Maviş, kayıt dışı ekonomi ve iş gücü ile mücadele edilmediğini, bazı üniversitelerin insan ticareti aracılığıyla kaçak iş gücü yaratmasına göz yumulduğunu, öğrenci olarak gelip kaçak işçi durumuna düşenlere af çıkarmak için Meclise yasa tasarısı getirildiğini söyledi.

Yöneticilerin, kendi yakınlarına “haksızca menfaat sağladığını” ileri süren Maviş, İstatistik Kurumunun hazırladığı değişim tablosunda bazı ürün fiyatlarına ‘0 TL’ yazılmasına “ses çıkarılmadığını” ve hayat pahalılığı uygulamasının 4 ayda bir olması için gerekli yasal düzenlemenin Meclisten geçirilmediğini, belirtti.

Maviş, çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının enflasyon karşısında erimesine müdahale edilmediğini de söyledi.

Kurumlara ve siyasete güven kalmadığını, yolsuzluklar, ayrıcalıklı tutumlar, partizanlığın değer yargılarının önüne geçtiğini, sosyal ve ahlaki çöküşün yaşandığını, can ve mal güvenliği kalmadığını vurgulayan Maviş, yurttaşın eğitim, sağlık ve kamusal hizmetlere yeterince erişemediğini, temel gıdaya ulaşmakta güçlük çektiğinin altını çizdi.

Maviş, hükümete hitaben, “Hiç olmazsa toplumun hak ettiği huzurlu ortam için ‘istifa etme’ sorumluluğu alın” ifadelerini kullandı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi