Mitsotakis’ten iade-i ziyaret: Mayıs ayında Ankara’ya gidecek

Erdoğan, altı yıl aradan sonra 7 Aralık'ta Atina'ya gitmişti.

Mevcut Ankara-Atina yakınlaşmasının ikinci büyük ziyaretin mayıs ayında gerçekleşeceği, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis’in Mayıs ayında Ankara’ya gideceği açıklandı.

Yunanistan’da yayın yapan Skai TV’ye konuşan Mitsotakis, “Hem Türk liderliğinin hem bizim anlaşmazlıklarımızı aşmak, en azından gerilimden kaçınmak için içten bir istek olduğunu düşünüyorum” dedi.

Mitsotakis, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi için mayıs ayında başkent Ankara’ya gelmeyi planladığını açıkladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 7 Aralık’ta altı yıl aradan sonra Atina’ya gitmiş ve Mitsotakis ile görüşmüştü. İki ülke arasında 6 Şubat depremlerinden sonra Yunanistan’ın yaptığı yardım ve Yunanistan’daki 28 Şubat tren kazasından sonra Türkiye’nin gösterdiği dayanışma ile hız kazanan yumuşama, Erdoğan’ın ziyaretinde imzalanan Atina Bildirgesi’yle taçlandırılmıştı. Bu bildirge, sorunların çözümü için iki ülke arasında kurumlararası temasların artırılmasını öngörüyordu.

Normalleşme sürecine rağmen Türkiye ve Yunanistan arasında Ege ve Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlıklar, Kıbrıs sorunu gibi birçok ihtilaflı başlık bulunuyor.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi