Halkın Partisi hakkında soruşturma olan kamu görevlileri için KHK’ya başvurdu

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, hakkında soruşturma olan kamu görevlilerinin yasaya göre geçici olarak görevden uzaklaştırılmaları gerektiğine işaret ederek, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun (KHK) gereğine yapacağına inanç belirtti.

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, bu sabah Kamu Hizmeti Komisyonu’na başvurduklarını ve Kamu Görevlileri Yasası’na göre polisin hakkında soruşturma başlattığı mukayyit, müdür ve benzeri üst düzey kamu görevlilerinin derhal kamu görevinden uzaklaştırılmalarını talep ettiklerini açıkladı. Özersay, “Şu anda hakkında polis soruşturması olan isimleri sadece üst kademe yöneticisi makamından aldılar ama halen daha kamu görevlisi olarak görevde tutuyorlar, oysa bu durum Yasa’da da belirtildiği üzere kamuda sakınca oluşturmaktadır. Özetle geçici olarak kamu görevinden uzaklaştırılmaları gerekirken bu isimlere aslında kıyak çekilmiş olmaktadır ama Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yasanın gereğini yapacağına ve buna izin vermeyeceğine inanıyoruz, bu konunun peşini bırakmayacağız” dedi.

“O BÜROKRATLAR KAMU GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILMALIDIR”
Özersay açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Hakkında polis soruşturması devam eden kamu görevlisini özellikle böyle bir suçu işlemekle itham ediliyorsa geçici olarak görevden uzaklaştırmanız gerekir. Bunu yaptığınızda bahse konu kamu görevlisi:
1. Yarı maaş almaya başlar; ve
2. Günün sonunda mahkeme tarafından suçlu bulunursa mahkemenin devam ettiği süre zarfında geçen zaman emeklilik hakkına yansımaz.
Şu anda hakkında polis soruşturması devam eden kendi atadıkları üst düzey bürokratlarla ilgili Kamu Hizmeti Komisyonu’na yazı gönderip kamu görevinden uzaklaştırılmasını talep etmek yerine, komisyona sadece polis soruşturmasını bildiren basit bir yazı gönderiyorlar veya eski görev yerine göndermeye kalkıyorlar!!! Oysa kendilerini sadece üst kademe yöneticiliği görevlerinden alıp bu kamu görevlisi olarak görev başında tutmaya devam ettikleri sürece bu isimler yargılama devam ederken hem tam maaş almaya devam edecekler hem de yargılama süresince geçecek süre emekliliklerine yansımaya devam edecek!
Sahte belge düzenlemek ve bunu tedavüle sürmek şeklinde suç işlemekle itham edilen ve hakkında cezai kovuşturma açılan kamu görevlisini daha önce defalarca söylememize rağmen kamu görevinden uzaklaştırma yerine sadece bulunduğu makamdan alıp eski görevine göndermeye kalkıyorlar!!! Yani kamu görevine devam et diyorlar! Kime diyorlar? Evrak sahtelemek ve bunu piyasaya sürmek suçunu işlemekle itham olunan kamu görevlisine diyorlar!”

“TURİZM VE İÇİŞLERİ BAKANLIKLARI DERHAL ADIM ATMALIDIR”
HP lideri Özersay açıklamasında bir yandan polis soruşturmasında adı geçen mukayyit ile ilgili olarak Turizm Bakanlığı’na, diğer yandansa adı geçen Bakanlık Müdürüyle ilgili olaraksa İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlık Personel Dairesi’ne çağrıda bulunarak Kamu Görevlileri Yasası’nın gereğini yaparak bu kişilerin kamu görevinden uzaklaştırılmaları için ya doğrudan kendilerinin adım atmalarını ya da KHK’dan bunu talep etmelerini istedi. Özersay bunun yasanın gereği olduğunu vurguladı. Özersay açıklamasında “Yasa’da da tarif edildiği üzere bu türden suçlamalarla haklarında cezai kovuşturma başlatılanların görevleri başında kalmaları ciddi sakıncalar içerecektir” ifadelerini kullandı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi