EL-SEN, Halkın Partisi ve TIP-İŞ’i ziyaret etti

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), KIB-TEK’in siyasetten arınmış bir yapıya kavuşması ve enerji arz güvenliğini sağlamak için yapılan çalışmaları anlatmak için Halkın Partisi ve TIP-İŞ’i ziyaret etti.

Bugün Kıbrıs

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), Genel Başkanı Ahmet Tuğcu toplumun tüm kesimlerini, ülkenin öz varlığı olan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) siyasetten arınmış bir yapıya kavuşması ve enerji arz güvenliğini sağlamak amacıyla daha düşük maliyete, sürdürülebilir ve çevreci enerji politikalarını hayata geçirebilmesi yönünde sendikanın verdiği mücadeleye destek olmaya çağırdı.

Tuğcu başkanlığındaki Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası EL-SEN heyeti, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerine yönelik ziyaretleri kapsamında dün(12.03.24) sırasıyla Halkın Partisi (HP) ve Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası TIP-İŞ’i ziyaret etti.

Ayrı ayrı gerçekleştirilen ziyaretlerde Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun yaşadığı sorunlar hakkında HP ve TIP-İŞ heyetlerine bilgi veren Tuğcu, siyasi atamalarla yönetilen kurumun tam da bu nedenle siyasete angaje olduğunu ve asli görevlerini yerine getiremez hale getirildiğini söyledi.

EL-SEN’in yürüttüğü mücadeleyi iki ana başlıkta özetleyen Tuğcu, bunlardan birinin, KIB-TEK’in özerkleştirilmesi olduğunun altını çizdi ve 2012 yılından bu yana, altında ana-muhalefet CTP’nin de bulunduğu dört siyasi partinin imzası olduğu halde, Cumhuriyet Meclisi’nin tozlu raflarında çürümeye bırakılan özerklik yasa tasarısının tekrar gündeme getirilmesinin önemine işaret etti.

Bir diğer hayati mücadelenin de yatırımlar konusunda yürütüldüğünü belirten Ahmet Tuğcu, KIB-TEK’in Teknecik Elektrik Santrali’ne yatırım yapıp enerji arz güvenliğini en ekonomik biçimde karşılamak yerine, toplumun sırtından AKSA’yı zengin etme yolunu seçtiğini, son olarak geçtiğimiz yıl AKSA ile imzalanan KALECİK-III Sözleşmesi’yle, ülkenin enerji politikalarını 15 yıllığına daha Türkiye sermayesi olan bu şirkete ipotek ettiğini kaydetti.

Zaten çok zor ekonomik koşullarda hayatlarını idame ettirmeye çalışan Kıbrıslı Türkler’in, AKSA’ya ödenen paralar nedeniyle bir de son derece kabarık elektrik faturalarıyla karşı karşıya kaldığını ifade eden EL-SEN Başkanı Tuğcu, AKSA’nın aradan çıkması durumunda güncel hesaplara göre faturaların %40 ucuzlayacağını belirtti.

EL-SEN’in toplumun çıkarlarını korumak amacıyla çıktığı bu yolda, gerçekleri her kesimin bilgisine getirmeyi bir görev addettiğini söyleyen Tuğcu, herkesi, KIB-TEK’i siyasi bir rant kapısı haline getirip, sermayeye peşkeş çekme niyetinde olanlara karşı verdikleri mücadeleye destek olmaya çağırdı.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay ve Hekimler Sendikası Başkanı Özlem Gürkut da EL-SEN heyetini kabullerinde yaptıkları konuşmalarda, EL-SEN’in yürüttüğü sendikal mücadelede yanlarında olacaklarını ifade ettiler.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi