Ürdün’den İsrail’e Mescid-i Aksa uyarısı: Ateşle oynanıyor

Ürdün, kendi himayesinde bulunan Mescid-i Aksa'ya erişimde İsrail'in uyguladığı kısıtlamalara tepki gösterdi.

Ürdün, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya erişime yönelik uyguladığı kısıtlamaların durumu ‘patlamaya’ ittiğini duyurdu. Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, “Mescid-i Aksa’nın kutsallığına saygısızlık etmenin ateşle oynamak anlamına geldiği konusunda uyarıyoruz.” dedi.

Ürdün, kendi himayesinde bulunan Mescid-i Aksa’ya erişimde İsrail’in uyguladığı kısıtlamalara tepki gösterdi. Ramazan ayında Müslümanların yoğun ilgi gösterdiği kutsal mekana yönelik kısıtlamaları hatırlatan Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, İsrail’in uyguladığı kısıtlamaların durumu bir “patlamaya” doğru ittiğini söyledi.

Safedi, işgal altındaki Batı Şeria’da durumun “oldukça zor” olduğunu belirterek, “İsrail’in, ibadet hakkının kısıtlanması (Mescid-Aksa’ya girenlerin engellenmesi) dahil olmak üzere Müslüman ve Hristiyanların kutsallarını ihlal eden tek taraflı uygulamaları sahadaki gerçeği değiştiriyor ve barışa, hatta iki devletli çözüme bile katkı sağlamıyor.” şeklinde konuştu.

Amman’da Vatikan Devletlerle ve Uluslararası Örgütlerle İlişkiler Sekreteri Monsenyör Paul Richard Gallagher ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Bakan Safedi, işgal altındaki Batı Şeria’da hızlandırılan yerleşke yapımına da tepki gösterdi.

Ürdünlü Bakan, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana 400 Filistinliyi öldürdüğü Batı Şeria’nın ‘kaynadığını’ vurguladı.

Ramazan ayında İsrail bombardımanı nedeniyle Gazzeli annelerin çocuklarına yiyecek bulamadığını kaydeden Bakan Safedi, “Dünya insanlık onurunu 5 aydır koruyamıyor” dedi.

VATİKAN ATEŞKES İSTİYOR
Vatikan Dışişleri Bakanı Gallagher ise “Papa bu saldırıların sona ermesi gerektiğine inanıyor. Vatikan ateşkes, insani yardımın ulaştırılmasının kolaylaştırılması ve bu korkunç çatışmanın çözülmesi için çaba göstermenin yollarını arıyor ve bunu istiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’den bu yana devam eden savaşta Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda 13 bin 500’ü çocuk, 9 bini kadın olmak üzere en az 31 bin 112 Filistinli öldürüldü, 72 bin 760 kişi yaralandı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi