Çavuşoğlu: “Yükseköğretimde bu günlerin geleceği çoğumuza sürpriz olmadı”

Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu bugün Meclis’te yaptığı konuşmada, dört beş aydır eğitim kurumlarının denetlendiğini, yakında ardı ardına kapatmaların gündeme geleceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu Meclis’te yaptığı konuşmada, üniversite sayıları ve ön izinlerle ilgili soruları yanıtlayarak, aktive olmamış 12 üniversiteyle ilgili savcılığa soru sorulduğunu, iki yıl geçmiş olması üzerine izinlerinin iptal olduğunu değerlendirdiklerini, savcılıktan bu yönde yazı gelmesi halinde aktive olmamış tüm üniversitelerinin izinlerinin iptal edileceğini dile getirdi.

Çavuşoğlu, 2017’den sonra ön izin verilmediğini söylediği konuşmasında, “Bu ülke için buradayız” dedi. Çavuşoğlu, eğitim kurumları ile ilgili artışın söz konusu olduğunu ancak öğrenci sayısına ilişkin kısıtlama getirildiğini, denetimlerin yapıldığını söyledi.

Çavuşoğlu, eğitim kurumlarının denetlendiğini, beş kez denetlemenin ardından gereğinin yapılacağını ifade etti.

Eğitimle ilgili yasa çalışması yapıldığını dile getiren Çavuşoğlu, YÖDAK ile Bakanlık arasında kurumsal bir ilişki bulunduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanlığının yükseköğrenimin yaşadığı tüm sıkıntılarla ilgili çalışma yaptığını kaydetti.

“YÖDAK’TAN TEK BEKLENTİMİZ DENETİM”
Bakanlık ile YÖDAK arasında yetki karmaşası olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, YÖDAK’tan tek beklentilerinin denetim olduğunu, bunun birçok kez söylediğini belirtti.

“Bu günlerin geleceği çoğumuza sürpriz olmadı” diyen Çavuşoğlu, YÖDAK’ta bakanlık veya Başbakanın ataması olmadığını, YÖDAK Yasası’na göre YÖDAK’ın, yapması gerekenleri yapmadığını defalarca söylediğini kaydetti.

“Bizim atadıklarımızda yanlış yok. Yanlış olan kurullardan geçip farklı paylaşımlara girenlerden oluşmaktadır” diyen Çavuşoğlu, özerk yapılarda görevden alınma koşullarının değiştirilmesi gerektiğini, görevini yapmayanların görevden alınmasının sağlanmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, veri tabanlarının herkese açık olduğunu, sorunun sistemde değil zihniyette olduğunu söyledi.

“Mesele toplumun geldiği algı ve zihniyet meselesidir. Toplumla birlikte hep beraber değişmeliyiz” diyen Çavuşoğlu, Yatay Geçiş Tüzüğü’nün YÖDAK tarafından yapılması gereken bir tüzük olduğunu belirtti.

Merkezi sınavın başarılamadığını söyleyen Çavuşoğlu, üniversitelere girerken geniş tutulabileceğini ancak mezuniyete giderken daralma yaşanabileceğini kaydetti.

“DENETLEMELER YAPILIYOR… YAKINDA ART ARDA KAPATMALAR GÜNDEME GELECEK”
Çavuşoğlu, dört beş aydan beri eğitim kurumlarının denetlendiğini, yakında ardı ardına kapatmaların gündeme geleceğini belirtti.

Hukuken olmasa da siyaseten her şeyden kendilerini sorumlu tuttuklarını söyleyen Çavuşoğlu, bu bakış açısıyla çalıştıklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, YÖDAK’ın neden verimli olamadığını sorarak, bu kurulda bakanlığın atadığı bir üye bulunmadığını söyledi.

Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu daha sonra yaptığı konuşmada ise, son günlerdeki gelişmeler üzerine üniversitelerde denetimlerin hızlı bir şekilde yapılacağını söyledi, YÖK ile de iş birliği yapılacağını kaydetti. Çavuşoğlu, diplomaların denetimi ile ilgili de gerekli düzenlemeleri yapacaklarını kaydetti, bazı üniversitelerin kapatılması ve kriterlerin yükseltilmesi konusunda da gerekli adımları atacaklarını söyledi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi