Papa Francis: “Ukrayna ‘beyaz bayrak’ cesaretine sahip olmalı”

Papa Francis: Yenildiğinizi, işlerin iyi gitmediğini gördüğünüzde, müzakere etme cesaretine sahip olmalısınız. Müzakereler asla bir teslimiyet değildir.

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, yenilgi karşısında Ukrayna’nın barış görüşmeleri yapmak ve savaşı sona erdirmek için Rusya ile masaya oturmayı düşünmesi gerektiğini söyledi.

İsviçreli yayın kuruluşu RSI’ya verdiği mülakatta Papa Francis, “olası bir yenilgiyle karşı karşıya olan Ukrayna’nın Rusya ile savaşı sona erdirmek için müzakere etme cesaretini göstermesi ve barış görüşmelerini yürütmek için aynı masaya oturmaktan utanmaması gerektiği” görüşünü dile getirdi.

Papa Francis, “Bence en güçlü olan, duruma bakan, insanları düşünen, beyaz bayrak cesaretine sahip olan ve müzakere edendir.” ifadesini kullandı ve görüşmelerin uluslararası güçlerin yardımıyla gerçekleşmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Francis RSI kanalına verdiği röportajda müzakerenin “cesur” bir kelime olduğunu belirterek, “Yenildiğinizi, işlerin iyi gitmediğini gördüğünüzde, müzakere etme cesaretine sahip olmalısınız. Müzakereler asla bir teslimiyet değildir.” ifadesini kullandı.

Bazı ülkelerin çatışmalarda arabuluculuk yapmayı teklif ettiklerini de hatırlatan Papa Francis, “Bugün, örneğin Ukrayna’daki savaşta, arabuluculuk yapmak isteyen pek çok ülke var. İşler daha kötüye gitmeden müzakere etmekten utanmayın.” dedi.

PAPA RUSYA’NIN YANINDA MI?
Bu arada Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni yaptığı açıklamada, Papa Francis’in “beyaz bayrak” ifadesinin çatışmada Rusya’nın yanında yer aldığı şeklinde yorumlara yol açmasına tepki gösterdi.

Açıklamada, “Papa Francis savaş boyunca Vatikan’ın geleneksel diplomatik tarafsızlığını korumaya çalıştı.” denildi.

Ukrayna şu ana kadar barış görüşmeleri konusunda Rusya ile doğrudan temas kurmamakta kararlı bir tutum izledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, birçok kez barış görüşmelerinde inisiyatifin işgal edilen ülkeye ait olması gerektiğini savundu.

Rusya, üçüncü yılına giren savaşta muharebe alanında ilerleme sağlarken, Ukrayna’nın gerilediği görülüyor.
Bu arada Ukrayna’nın Batı’daki müttefiklerine Kiev’e yapılan yardım vaatlerinin yerine getirmemekle eleştiriyor.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi