Sami Özuslu duyurdu: Yazılı basına bir ciddi darbe daha!

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Sami Özuslu, Kıbrıs'ta gazete ve dergi dağıtımının durdurulmasının Kıbrıs Türk basını üzerindeki olumsuz etkilerini vurgulayarak, acil önlemlerin alınması gerektiğini dile getirdi.

Bugün Kıbrıs

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Sami Özuslu, Türkiye’de çıkan birçok gazete ve derginin Kıbrıs’taki dağıtımının ani bir kararla durdurulduğunu söyleyerek, Kıbrıs’ın kuzeyindeki birçok bayinin bu durumdan olumsuz etkileneceğini vurguladı. Özuslu, bu gelişmenin Kıbrıs Türk yazılı basını üzerindeki olumsuz etkileri konusunda uyarıda bulunduğu paylaşımında, durumun ciddiyeti ve acil önlemlerin alınması gerekliliğine dikkat çekti.

Özuslu’nun paylaşımı şöyle:

“Yıllardır binbir çeşit sorunla boğuşan ve sürekli kan kaybeden basınımız ve dolayısıyla demokrasimiz ciddi bir darbe daha alıyor. Sürekli yükselen hayat pahalılığı ve artan maliyetler nedeniyle Türkiye’de çıkan çok sayıda gazete ve derginin Kıbrıs’taki dağıtımı durduruldu. Türkiye’deki Turkuaz Dağıtım Şirketi tarafından Kıbrıs’a gönderilen haftalık ve 15 günlük dergilerin dağıtımı tamamen sonlandırılırken, aylık dergilerin akıbeti de önümüzdeki ay belli olacak. Baskısı Kıbrıs’ta yapılan üç gazetenin dağıtımında şimdilik sorun yok, ancak İstanbul’da basılıp adaya bir gün gecikmeli ulaşan bazı Türkiye gazetelerinin dağıtımına da son verildi. Alınan bu karara yükselen masraflar ve tirajların düşmesi sebep oldu. Bu gelişme Kuzey Kıbrıs genelindeki 203 bayinin neredeyse yarısının kapanmasına neden olacak. Gazete ve dergi dağıtımı yapan tek şirket Media News, bu beklenmeyen gelişme karşısında çok büyük ihtimalle ‘küçülme’ye gitmek zorunda kalacak, özellikle uzak ve ücra köylerle beldelere dağıtımdan vazgeçecek. Birçok insan artık gazete ve dergi okumaktan mahrum olacak, geçimini bu işten sağlayan bayiler gelir kaybına uğrayacak, bazıları belki de kapanacak. Ve tüm bu olup bitenler, Kıbrıs Türk yazılı basınını da ciddi şekilde etkileyecek. Bayi sayısı ve dolayısıyla erişim azalacağından, tirajlar daha da dibe vuracak. Durum ciddidir ve acil önlem alınması şarttır. Medya kuruluşlarımız, dağıtım şirketimiz ve basın örgütlerimizle birlikte konunun takipçisi olacağız.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi