Taçoy: “Kimimiz denetimsizlikten fayda sağlamaya çalışıyor, kimimiz durumu fırsata çevirmeye çalışıyor”

Ulusal Birlik Partisi milletvekili Hasan Taçoy ülkedeki lider eksikliğinin UBP, YDP ve CTP’nin kurultaylarında gerçekleşecek bir değişimle doldurulabileceğini söyledi.

Bugün Kıbrıs

Ulusal Birlik Partisi milletvekili Hasan Taçoy, Ada TV’de katıldığı programda Seher Güraslan’ın gündeme ilişkin soruları yanıtladı, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Ülkede denetim mekanizması eksikliği yaşandığına dikkat çeken Taçoy, “kimimiz bu denetimsizlikten fayda sağlamaya çalışıyor, kimimiz denetimsizliği bir fırsat bilerek kendisine daha farklı şeyler yaratmaya çalışıyor, kimimiz de denetimsizlikten şikayet ediyoruz” dedi.

“DEVLET HER ALANDA DENETİM KONUSUNDA ISRARCI OLMALI”
Taçoy, denetimsizliğin her konuda olumsuzluklara yol açabileceğini ifade ederek, devletin bu konuda ısrarcı olması gerektiğini vurguladı.
Devletin Sayıştay, Ombudsman, Başbakanlık Denetleme Kurulu, Maliye Denetleme Kurulu gibi farklı birçok denetim organları olduğuna işaret eden Taçoy, “ama maalesef denetim mekanizmasında birçok eksiklik ve gerekli denetimlerin yapılmaması nedeniyle iş Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki sosyal ve ekonomik yaşantıyı etkileyecek bir boyuta gelmiştir” dedi.

“DENETİMSİZLİĞİN CEZASINI VATANDAŞ ÇEKMEKTEDİR”
“Bunun da cezasını yine vatandaş çekmektedir” diyen Taçoy, yükseköğretimde yaşanan son olayın herkesi üzdüğünü kaydetti.
Hasan Taçoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki ekonominin sağlıklı devam edebilmesi için lokomotif sektörlerin kalitesinin artırılarak sürdürülmesi gerektiğinin altını çizerek, kaliteyi düşürecek davranışların yol açacağı zarara değindi.

“KKTC HALA KENDİSİNE BİR LİDER BULABİLMİŞ DEĞİL”
Son iki yıldır yaşanan sorunların çıkış nedenlerini sorgulamak gereğine vurgu yapan Taçoy, “Her geçen gün daha da kötüye gidiyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halen kendisine bir lider bulamadı. Cumhurbaşkanı ve milletvekillerinden oluşan 51 tane önder seçiyoruz, buradan lider ya da liderler çıkması lazım. Ama bu lider henüz çıkmadı. Bu lideri bulabilmek için bir çalışma var mıdır, hayır yoktur. UBP’nin inşallah bu yıl yapacağı kurultayında, YDP’nin bu yıl yapacağı kurultayında, CTP’nin de gelecek yıl yapacağı kurultayında inşallah bir değişim hareketi veya bu hareketi sağlayacak bir değişim olacaktır. Artık mevcudun bir şekilde liderlik makamına gelebilmesi için ne yapması gerektiğini oraya seçilen insanlar kendi yapacakları işlerle göstereceklerdir” dedi.

“VATANDAŞIN TAKDİRİNİ ALMADAN LİDER OLAMAZSINIZ”
Taçoy, vatandaşın takdirini almadan lider olunamayacağının altını çizerek, UBP’de 11 yıl gibi kısa bir sürede 6 genel başkan değişmesinin nedeninin iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

Hasan Taçoy, “UBP tabanı bu dersi çok iyi verir, bu hesabı çok iyi sorar. Kimden sorar? Biz seçilmişlerden. Eğer takdir etmezse hemen gereğini yapar” dedi.

Türkiye’yi bu konulara karıştırmak isteyenler olduğuna işaret eden Taçoy, Türkiye’nin bu konulara karışmayacağını belirtti ve Türkiye sevdalısı birisi olarak kendisinin de Türkiye ile sürekli bir şekilde her konuda istişare halinde olduğunu vurguladı.

Taçoy, ülkedeki tüm gerçekleri Türkiye’ye söylemeye her zaman devam edeceğini kaydetti ve “oradaki arkadaşlarıma, muhataplarıma, büyüklerime, abilerime, makamca benden yetkili olan insanlara da bunu izah etme yolunda olmaya devam edeceğim” dedi.

“Türkiye buraya müdahale etmez” diyen Taçoy, “Türkiye istedi yapalım” söylemi ile hem iki ülke ilişkilerine hem de AK Parti’ye ciddi şekilde zemin kaybı yaşattırıldığını söyledi.

“ÜSTEL’İN ATANMASI KARARI TÜRKİYE’NİN DEĞİL, FAİZ BEY VE ERSİN BEYİNDİR”
Hasan Taçoy, “Sayın Ünal Üstel’in oraya atanması kararını Türkiye almadı. Bu kararı alan iki kişi, Faiz Bey ve Ersin Bey’dir. Bu kararı almalarına belki de ‘Hasan güçlüdür, o gelirse gitmesi zor olur’ düşüncesi neden olmuştur. Kendi korkaklığını başkalarına mal edenler Ankara’ya zarar veriyor, AK Parti’ye zarar veriyor, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a zarar veriyor. Bunu yapmayalım” şeklinde konuştu.

Vatandaşın geçmişten bugüne siyasiler vermiş olduğu birçok ders bulunduğunun altını çizen Taçoy, “ben bu yüzden vatandaşıma güvenirim, KKTC insanına güvenirim, UBP üyesine güvenirim. Hangi tarihte yapılırsa yapılsın, UBP üyesi gerekeni yapacaktır. Bir anket açıklandı. Adresi, kimin yaptığı, kimin yaptırdığı belli olmayan, dağınık bir şey. 5 bin 850 kişiye sorulmuş, 2 bin 245 kişi cevap vermiş. 3 bin 600 kişi cevap vermemiş. Neden vermemiş? Bunu Ünal Bey görürse ceza kesmesin diye. UBP’de diktatörlük mü var? 3 bin 600 kişi demek ki Ünal beye oy vermeyecek. Vatandaş ‘biz memnun değiliz’ diyor. Anketi bu şekilde okumak lazımdır” dedi.

Vatandaşın kötü yönetimden ve söylediklerinin dinlenmemesinden şikayetçi olduğunu ifade eden Hasan Taçoy, insanların inançlarını yozlaştırmaktan geçen bir süreç yaşanmakta olduğunu söyledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi