Refah’ı bombalayan İsrail’den açıklama: İki rehineyi kurtardık

Ordu, kurtarılan iki rehinenin Hamas tarafından 7 Ekim'de Kibbutz Nir Yitzhak'tan kaçırıldığını açıkladı.

İsrail ordusu, Gazze’nin güney kenti Refah’a yönelik hava saldırısı sırasında iki rehineyi kurtardığı bir özel kuvvetler operasyonu gerçekleştirdi.

İsrail ordusu, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), İsrail’in yerel güvenlik servisi Shin Bet ve Refah’taki Özel Polis Birimi tarafından düzenlenen ortak bir operasyonla 60 yaşındaki Fernando Simon Marman ve 70 yaşındaki Louis Hare’nin serbest bırakıldığını açıkladı.

Ordu, kurtarılan iki rehinenin Hamas tarafından 7 Ekim’de Kibbutz Nir Yitzhak’tan kaçırıldığını açıkladı.

İsrail ordu sözcüsü Yarbay Richard Hecht, “Bu çok karmaşık bir operasyondu. Bu operasyon üzerinde uzun süredir çalışıyorduk. Doğru koşulların oluşmasını bekliyorduk” açıklamasında bulundu.

Hecht, rehinelerin baskın sırasında patlayıcıyla delinen bir binanın ikinci katında tutulduklarını ve çevredeki binalarla yoğun bir çatışma yaşandığını söyledi.

Şibe Genel Hastanesi Müdürü Arnon Afek, “Bu gece serbest bırakılan iki rehinenin İsrail’in en büyük hastanesi olan Şiba tıp merkezine indiğini duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Acil servisimize getirildiler ve ilk muayeneleri acil servis personelimiz tarafından yapıldı, durumları stabil ve tedavileri sürüyor” dedi.

İsrail ordusu, Refah’a düzenlenen hava saldırısının, güçlerinin çıkarılmasına olanak sağlamak için baskınla aynı zamana denk geldiğini söyledi.

T24

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi