Özersay: “Arıklı servetiyle ilgili yalan söylemiyorsa vergi kaçıyor!”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın mal varlığıyla ilgili yapılan araştırmada, Bakanın servetinin kaynağı konusunda yalan söylemiyorsa vergi kaçırdığının ortaya çıktığını kaydetti.

Bugün Kıbrıs

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay yaptıkları araştırmalar sonucunda, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın direktörü bulunduğu şirketlerin son üç yılda kurumlar vergisi beyanları olmadığının ortaya çıktığını söyledi. Özersay, bu şirketlerden bazılarının Vergi Dairesi’ne borcu olduğunu ifade ederek Arıklı’nın da 10 yıldan uzun süredir kar elde etmediğini beyan ettiğini ve yaklaşık 15 yıldır şirket direktörü olarak hiç vergi vermediğini kaydetti.

Özersay’ın paylaşımı şöyle:

“BAKIN ARAŞTIRMAMIZ SONUCUNDA NELER ORTAYA ÇIKTI SAYIN ARIKLI!

“YA VERGİ KAÇIRIYORSUNUZ YA DA SERVETİNİZİN KAYNAĞI KONUSUNDA DOĞRUYU SÖYLEMİYORSUNUZ!”

1- Maliye Bakanlığı’na sayın Arıklı’nın ne kadar vergi verdiğine dair yaptığımız başvuruya ve ihbara paralel olarak Şirketler Mukayyitliği’nden sayın Arıklı’nın Mal Bildiriminde Bulunulması Yasası’na göre hem kendisinin hem de servetini bildirmekle yükümlü olduğu kişilerin üzerine kayıtlı olan şirketleri bu konuda uzman olan arkadaşlarımız araştırdılar. Sayın Arıklı’nın hissedar olduğu 8 şirket oldu. Bunların üç tanesinde bir süre hissesi olmuş, daha sonra çıkmış. Şu anda BEŞ FARKLI ŞİRKETTE HİSSESİ var, Mal Bildiriminde Bulunulması Yasası’na göre servetini bildirmek zorunda olduğu bir diğer kişi ise bu şirketlerden birinin hem hissedarı hem de direktörü. Ayrıca altıncı bir başka şirketin de direktörü. Peki bu şirketlerle ilgili olarak sayın Arıklı ne kadar vergi vermiş? Son üç yılda bu şirketlerin hiç kurumlar vergisi beyanları yok, hiç kar elde etmemiş, HİÇ VERGİ VERMEMİŞ. Üstelik bu şirketlerden bazılarının halen daha VERGİ DAİRESİNE BORCU var ve ÖDENMEMİŞ. Özetle kurumlar vergisi bağlamında son beş yıldır herhangi bir vergi verilmemektedir.

2- Sayın Erhan Arıklı’nın Mal Bildiriminde Bulunulması Yasası’na göre servetini bildirmekle yükümlü olduğu bir diğer kişi iki ayrı şirketin DİREKTÖRÜ olarak ne kadar vergi vermiş? Şirket direktörü olarak en son 2008’de vergi beyanı olmuş. Yani 10 yıldan uzun süredir kar elde etmediğini belirterek neredeyse son 15 yıldır şirket direktörü olması hasebiyle HİÇ VERGİ VERMEMİŞ.

3- Peki sayın Erhan Arıklı’nın ve Mal Bildiriminde Bulunulması Yasası’na göre servetini bildirmekle yükümlü olduğu kişilerin ŞAHIS OLARAK beyan ettikleri ve ödedikleri GELİR VERGİSİ ne kadar? 2015-2022 yılları arasında yapılan beyanlara ve ödenen vergilere baktığınızda toplamda birkaç bin TL’yi geçmeyen bir rakam! (2023 vergi beyanları ve ödenen vergiler henüz Resmi Gazetede yayınlanmamıştır). Yani sayın Erhan Arıklı milletvekili maaşından yapılan vergi kesintisi haricinde BAŞKA BİR GELİR BEYANINDA BULUNMAMIŞ ve BAŞKA BİR VERGİ DE ÖDEMEMİŞ.

4- Yukarıda belirtilen şirketlere ilaveten sayın Erhan Arıklı servetinin kaynağı olarak Kırgızistan’da kurduğu şirketi göstermiş ve bu şirketin iki yılda 3 Milyon $ ciro yaptığını açıklamıştı. 24/1982 Gelir Vergisi Yasası’na göre “KKTC sınırları içinde ve DIŞINDA her türlü kaynaktan elde ettikleri kazanç ve iratların safi tutarı GELİR VERGİSİNE BAĞLIDIR” denilmektedir. Yani sayın Arıklı’nın servetinin kaynağı olarak gösterdiği bu şirket için, yurt dışında elde edilmiş bir kazanç varsa BUNU BEYAN ETMESİ VE GELİR VERGİSİ ÖDEMESİ GEREKİRDİ (Vergi uzmanlarından da teyit ettirdiğimiz üzere bu kazancını ülkemize getirmese dahi vergisini vermek zorundadır). Oysa yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere sayın Arıklı’nın bu türden bir gelir beyanı olmamış ve VERGİ DE VERMEMİŞ! Resmi gazetede yayınlanan yıllık vergi beyanları ve ödenen vergi miktarları üzerinden herkes bu araştırmayı yapabilir!

5- Bütün bunların dışında daha önce basında sayın Erhan Arıklı ile “kar ortaklığı” olduğunu beyan edenler de olmuştu. Bu yukarıda belirttiğimiz kurumlar vergisi bunu kapsamayabilir. ANCAK 24/1982 Gelir Vergisi Yasası’nın ilgili maddesi bu türden ortaklıklardan elde edilen gelirin de kişinin kazancı sayılacağını ve vergiye tabi olduğunu net şekilde ortaya koymaktadır. Dolayısıyla eğer sayın Erhan Arıklı bir başka akrabasıyla kurumlar vergisi kapsamı dışında daha farklı bir ortaklık üzerinden bir kazanç elde etmişse BUNUN DA VERGİSİNİ VERMİŞ OLMALIYDI. ANCAK Erhan beyin beyanlarında bu türden bir kazanç da vergi de GÖRÜNMÜYOR!

6- Her durumda üç hafta önce Maliye Bakanlığı’na yaptığımız başvuru Bakanlık Gelir ve Vergi dairesi tarafından İHBAR KABUL EDİLMİŞ ve sayın Erhan Arıklı ve bağlantılı olduğu şirketlerle ilgili olarak bir VERGİ İNCELEMESİ başlatılmıştır. Kaldı ki Başsavcılığa yaptığımız şikayet üzerine Başsavcılığın talimatı ile Mali Polis de sayın Erhan Arıklı’nın Mal Bildirimi Yasası’nı ihlal edişiyle ilgili olarak suç unsurunun tespiti için SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTIR. Bu iki süreç günün sonunda aşağıdaki hususlardan birinin DOĞRU diğerinin YALAN olduğunu ortaya çıkaracak!

BİR: SAYIN ARIKLI EĞER VERGİ KAÇIRMIYORSA SERVETİNİN KAYNAĞI KONUSUNDA DOĞRU SÖYLEMİYOR DEMEKTİR!
İKİ: YOK EĞER SERVETİNİN KAYNAĞI AÇIKLADIĞI GİBİYSE VERGİ KAÇIRIYOR DEMEKTİR!!!
BİRİNCİSİ DOĞRUYSA: “SERVETİNİZİN KAYNAĞI NEDİR SAYIN ARIKLI? NEREDEN BULDUNUZ?”
İKİNCİSİ DOĞRUYSA: “BİR BAKAN OLARAK NASIL OLUR DA VERGİ KAÇIRIRSINZ VE HİSSENİZ BULUNAN ŞİRKETLERİN NASIL OLUR DA DEVELETE VERGİ BOCU OLUR SAYIN ARIKLI?”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi