Kuir Kıbrıs Derneği, KTOEÖS ve KTÖS ile bir araya geldi

Kuir Kıbrıs Derneği'nin, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) yöneticileriyle yaptığı toplantılarda, LGBTİ+ eğitim ve sağlık haklarını güçlendirmeyi amaçlayan proje için stratejiler belirlendi ve gelecek adımlar planlandı.

Bugün Kıbrıs

Kuir Kıbrıs Derneği, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artıların (LGBTİ+) eğitim ve sağlık haklarını güçlendirmeyi amaçlayan Gökkuşağı Projesi’nin hak savunuculuğu görüşmeleri kapsamında Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) yöneticileri ile toplantılar gerçekleştirildi. Dernek’ten yapılan açıklamada, Sendikaların yönetim kurulları ile Dernek temsilcilerinin katıldığı toplantılarda projenin gelecek adımlarını planlama ve strateji belirleme amacıyla kısa ve orta vadeli hedefler belirlendiği kaydedildi.

Toplantılarda, projenin ilk aşamalarında gerçekleşen öğretmenlerin ve psikolojik danışman ve rehberlerin tutumuyla ilgili yapılan araştırmalar ve okul müfredatındaki boşluk analizi sonuçları detaylı bir şekilde tartışıldı. Elde edilen bulgular ışığında, eğitim profesyonelleri ile gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantılarında ortaya çıkan talepler iletilerek, her iki meslek grubuna yönelik uzmanlar tarafından geliştirilmekte olan eğitim programlarının taslak içeriği hakkında bilgi paylaşımında yapıldı.

Özellikle öğretmenlere ve psikolojik danışmanlara yönelik geliştirilen eğitim programlarının, seminerler ve farkındalık artırıcı kampanyaların içeriği, formatı ve zaman planlaması üzerine önemli görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca, eğitim ve sağlık profesyonellerine yönelik sağlanacak finansal destek mekanizması konusunda sendikalardan geri bildirimler alındı. KTÖS ve KTOEÖS ile kısa ve orta dönemli hedeflerin uygulanmasındaki işbirliği ve iletişim yöntemleri toplantının önemli gündem maddelerinden biriydi. LGBTİ+’ların, eğitim alanlarında maruz bırakıldığı hak ihlallerini derinlemesine araştırmak, çözüm önerileri sunmak ve LGBTİ+’ların eşit haklara erişimini kolaylaştırmak için ayrımcılık karşıtı çalışma grubunun oluşturulması ile ilgili sendikalar ile görüş alışverişinde bulunuldu.

KTÖS ve KTOEÖS yönetimleriyle gerçekleştirilen toplantıların başarıyla tamamlandı belirtilen açıklamada, geçmişteki ve gelecekteki güçlü işbirliklerinin, LGBTİ+ haklarının güçlendirilmesine olumlu katkılar sağlayacağı ifade edildi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi