Üstel, ülkede ekonomik ve siyasi istikrarı yakaladıklarını vurguladı

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ünal Üstel partisinin ilçe başkanları ile bir araya geldiği etkinlikte konuştu. Üstel, Kıbrıs’ın kuzeyinde Türkiye’nin desteği ve güvencesiyle hükümet tarafından atılan kararlı adımlar sayesinde geleceğe istikrar içinde ilerlendiğini ifade etti.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ünal Üstel partisinin Girne İlçesi’ne bağlı örgüt başkanları ile ayrı ayrı toplantılarda bir araya geldi.

“Haziran ayından sonra çok daha güzel günler bizi bekliyor” açıklaması yapan Başbakanlıktaki Ünal Üstel, “2027’ye kadar yürünecek yolumuz var” dedi.

Üstel’e toplantılarında, Maliye Bakanı Özdemir Berova, UBP Girne Milletvekili Hasan Küçük ve Girne İlçe Başkanı Bülent Kutay eşlik etti…

Örgüt başkanlarının parti içi çalışmalar ve bölge sorunları ile ilgili görüşlerini dinleyen Ünal Üstel, konuşmalarında “istikrar” vurgusu yaptı.

“HERKES BİLSİN Kİ UBP BU ÜLKENİN GARANTİSİDİR”
Geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketinde zarar gören vatandaşlara gereken yardımın yapılacağını da açıklayan Üstel, “Geçitköy, Lapta, Karşıyaka, Geçitkale ve diğer bölgelerde vatandaşımız ne kadar zarar gördüyse, hepsini ödeyeceğiz. Bu da tarihte bir ilk olacak… Kaymakamlarımız ve teknik ekiplerimiz çalıştı, çalışıyor…Kimse mağdur olmayacak” dedi.

Üstel, “Biz yapamayacaklarımızı taahhüt etmeyiz. Yarım kalan ne proje varsa bitireceğiz dedik ve sözlerimizi bir bir tutuyoruz. Herkes bilsin ki UBP bu ülkenin garantisidir. Bu bilinçle KKTC için canla başla çalışıyoruz” dedi…

Dünyanın birçok bölgesinde savaşların devam ettiğine işaret eden Üstel, dünya ekonomisinin zor bir dönemden geçtiğini, ancak Kıbrıs’ın kuzeyinin Türkiye’nin desteği ve güvencesiyle, hükümetin attığı kararlı adımlarla, geleceğe istikrar içinde ilerlediğini söyledi…

Yaklaşık iki yıldır kendisi ve bakan arkadaşlarının yoğun bir çalışma temposu içinde görev yürüttüklerini kaydeden Üstel, emeklerinin karşılığını büyük ilgi ve teşekkürle almanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Üstel, 2023 yılında yapılan reformlar ve bitirilen projelerden örnekler de verdi ve “Belediyeler Reformu’nu tüm engellemelere rağmen hayata geçirdik. Biz hükümete geldik Ercan Havalimanı’nı anavatanın desteği ile açtık” dedi…

Kablo ile elektrikte projenin adım adım ilerlediğini belirten Üstel, tarihi proje ile yeşil enerjinin de önünün açılacağını, enerji altyapısının yenileneceğini söyledi.

PROJELER YEREL KAYNAKLARLA TAMAMLANIYOR
Girne Bölgesi’nde yarım kalmış yolların biteceğini, Girne – Karşıyaka yolunun ise bitmek üzere olduğunu belirten Üstel, sıranın Çatalköy Yoluna geldiğini ve bunun da yerel kaynaklarla tamamlanacağını vurguladı.

Üstel, “Girne Batı yolunu kendi kaynaklarımızla yapmaya başladık. Çatalköy ızdırap yolu için bu yıl ihaleye çıkacağız. Lefkoşa Çevre Yolu, Güzelyurt Lefke yolu, Karpaz İskele yolu, Kuzey ve Güney Mesarya yolları… Hepsini bir bir yapıyoruz. Bunları ben değil biz yapıyoruz. Tüm arkadaşlarımızla, sizlerden aldığımız güçlü destekle ne söz verdiysek hayata geçirdik, geçirmeye de devam edeceğiz. UBP birlik içinde daha güçlüdür. Emin adımlarla, güneşin daha güçlü enerjisiyle, UBP, KKTC’nin teminatı olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Yeni yılda hayata geçirdikleri ekonomik adımları da anlatan Üstel, şöyle konuştu:

“2024 yılına maaşlara tarihi artışla başladık. Kamu çalışanlarımızın maaşlarına yüzde 50.3 hayat pahalılığını yansıttık. Devlet ve özel sektörü ayırmadık. Özel sektöre sosyal sigorta prim desteği verdik. Yıl sonuna kadar yeni destek ve artışları vermeye devam edeceğiz. Üreticimize, tarımcımızı, sanayicimizi de unutmadık, onlara da tarihte görülmemiş destekler verdik ve vermeye devam edeceğiz. Müteaahhitlerimizin de devletten alacağı kalmamıştır. Bu da tarihte tektir”

Otuz yıldan sonra gençleri konut sahibi yapmak için kolları sıvadıklarını da belirten Üstel, bu çerçevede yıllar sonra sosyal konut projesini hayata geçireceklerini vurguladı…

Üstel, “Gençlerimize düşük faizli uzun vadeli krediler sağlıyoruz. Sosyal konut kredileri veriyoruz. Bu kredileri bütün konut harçlarından muaf tutacağız. Kırsal kesim arazilerinin altyapı çalışmalarını tamamlıyoruz. İlk Evim Kredisi’ni verdik, şimdi ikinci paketi açıkladık…Engelli gençlerimizi çalışma yaşamına kazandırdık. Çünkü gençlerimiz devletlerine sahip çıksın, topraklarına tutunsun istiyoruz” şeklinde konuştu.

Üstel, şöyle devam etti:

“Haziran’dan sonra çok daha güzel günlere kavuşacağız…Çünkü istikrarı yakaladık. Yakalanan siyasi ve ekonomik istikrarın ile huzurun devamından yanayız. Bizim 2027 yılına kadar yürünecek yolumuz var”

Üstel, Türkiye ile hem ekonomik hem stratejik projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini de belirtti…

Üstel, Türkiye ile imzalanan Doğu Akdeniz’de Gemi Trafik İzleme Projesi İle Sadrazamköy, Karpaz ve Mağusa Körfezine merkez kurulacağını, hem KKTC’nin güvenliğinin daha da artacağını hem de Doğu Akdeniz’de önemli bir adım atılmış olacağını kaydetti….

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi