96 kişi ölmüştü: Savcılık soruşturmayı ‘olası kasttan’ yürüttü ama son anda davayı ‘bilinçli taksirden’ açtı

Kuzey Kıbrıs'ta yakalanan bina müteahhidi Hasan Alpargün için “bir veya birden fazla kişinin taksirle ölümüne sebebiyet verme” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Adana’da yerle bir olan Hasan Alpargün Apartmanı’nda yakınlarını yitirenler, “Vinçlerin kaldıracak kolon bile bulamadığı bina için 1,5 sayfa iddianame yazdılar. Geri kalanı ölenlerin listesi” dedi.

Kahramanmaraş depremlerinde Adana Çukurova’daki 14 katlı ve 28 daireli Alpargün Apartmanı yıkılmış, bina enkazında 96 yurttaş yaşamını yitirmişti. Soruşturma kapsamında Kuzey Kıbrıs’ta yakalanan bina müteahhidi Hasan Alpargün için “bir veya birden fazla kişinin taksirle ölümüne sebebiyet verme” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istenen davada ikinci duruşma bugün Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da görülecek.

Duruşma öncesi Cumhuriyet’e konuşan ve binada babasını kaybeden Didem Akpınar, “Müteahhit binada o kadar kalitesiz malzeme kullanmış ki vinçler kaldıracak kolon bulamadı, naaşların ağızlarından burunlarından kum çıktı” dedi.

“HESAP VERMELERİNİ İSTİYORUZ”
“97 apartman sakininden 96’sının öldüğü bir dava için 1,5 sayfalık bir iddianame yazdılar. Geri kalanı ölenlerin listesiydi. Bu bile özensizliğin göstergesi” diyen Akpınar şöyle devam etti:

“Savcılık soruşturmayı ‘olası kasıt’tan yürüttü. Bilirkişi raporu olası kasıt üzerine yazıldı. Ne hikmetse savcılık son anda davayı ‘bilinçli taksir’den açtı. Ailelerin ısrarı ve davayı sıkı takibi neticesinde mahkeme Alpargün’den ‘olası kasıt’ için ek savunma istedi. Biz Alpargün’ün en azından ‘olası kasıt’tan yargılanmasını, katlettiği 96 can için hak ettiği cezayı almasını istiyoruz. Aynı şekilde bu binayı denetleme sorumluluğu olan memurların, belediyenin ve bakanlığın burada katledilen 96 kişi için yargılanmasını ve hesap vermelerini istiyoruz. Tüm demokratik kitle örgütlerini ve yurttaşları davamıza sahip çıkmaya davet ediyorum.”

Binanın müteahhidi Hasan Alpargün, gözaltına alındığı sırada gazetecilerin “Yaptığınız binanın çökmesiyle 70 kişi öldü ne diyeceksiniz?” sorusuna, “Mukadderat” diye yanıt vermişti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi