Suudi Arabistan: Filistin devleti tanınmadan İsrail ile diplomatik ilişki kurmayız

Suudi Arabistan, "Doğu Kudüs'ü de kapsayan 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devleti tanınmadıkça" ve "İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırganlığı durmadıkça" İsrail ile diplomatik ilişki kurulmayacağı yönündeki tutumunu sürdürdüğünü açıkladı.

İsrail ve Suudi Arabistan’ın resmen ilişki kurması adımı, diğer Körfez ülkeleri Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in 2020 yılında Tel Aviv’le diplomatik ilişki başlatmasından bu yana gündemde.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, salı günü yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin Suudi Arabistan ile İsrail’in normalleşme görüşmelerini sürdürmeye istekli olduğuna dair olumlu geri bildirimler aldığını söylemişti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kirby’e atfedilen ifadeler ışığında, Riyad’ın ABD’ye, Filistin konusundaki kararlı duruşunu teyit etmek amacıyla bu açıklamayı yayınladığı kaydedildi.

Açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan Krallığı’nın Filistin meselesi ve kardeş Filistin halkının meşru haklarını elde etmesi gerekliliği konusundaki tutumunun her zaman sabit olduğunu teyit eder. Krallık, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti tanınmadıkça ve İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları durmadıkça ve tüm İsrail işgal güçleri Gazze Şeridi’nden çekilmedikçe İsrail ile diplomatik ilişki kurulmayacağı yönündeki kesin tutumunu ABD yönetimine iletmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında, “Krallık, Filistin devletini henüz tanımamış olan BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerine, Filistin halkının meşru haklarını elde edebilmesi ve herkes için kapsamlı ve adil bir barışın sağlanabilmesi için 1967 sınırları üzerinde, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin tanınmasını hızlandırmaları çağrısını yineler.” denildi.

İsrail ve Suudi Arabistan’ın resmen ilişki kurması adımı, diğer Körfez ülkeleri Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in 2020 yılında Tel Aviv’le diplomatik ilişki başlatmasından bu yana gündemde.

Riyad’ın duruşuna vakıf kaynaklar, Ekim 2023’te Reuters’a yaptıkları açıklamada, Hamas ile İsrail güçleri arasındaki savaşın tırmanması üzerine Suudi Arabistan’ın ABD destekli İsrail ile ilişkileri normalleştirme planlarını rafa kaldırdığını söylemişti.

Euronews Türkçe

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi